Ostré kontury

Měl jsem včera odpoledne plánů na co se podívám, co si přečtu a nakonec jsem dorazil domu, otevřel Maca, chvíli byl na chatu, nenapsal ani řádku, protože jsem ospalý za celý týden.

Měl jsem včera odpoledne plánů na co se podívám, co si přečtu a nakonec jsem dorazil domu, otevřel Maca, chvíli byl na chatu, nenapsal ani řádku, protože jsem ospalý za celý týden. Nějak jsem se moc nevyspal, jak jsem doufal. Rozzuřil mě opět operátor, který na mě chtěl už jednou zaplacené peníze, ačkoliv jsem už to samé řešil před týdnem. Telefonicky. Zjistil jsem, že ačkoliv jsem řešil, nic se nestalo. Všechno co slíbili, neudělali. No do konce roku s nimi vydržím. Koncem roku s O2 jednoduše skončím definitivně. Už mě nebaví jejich podvody, jejich lži a zlodějny.

Z ničeho nic jsem zjistil, že jsem sice jeden paušál zrušil, nechal jsem se umluvit abych číslo nerušil, že mi za něj nic nebudou účtovat a najednou mám na to číslo nějaký základní paušál na 650 Kč. Prý omyl, prý to zruší, prý mi pošlou dobropis. Týden utekl, na pobočce jsem zjistil, že paušál mám stále, nic tam prý o zrušení nemají, to co jsem zaplatil 15.8 prý špatně systém přiřadil. Příliš mnoho náhod najednou. Jsem z nich unavený.

Když si představím, že by mi odpojili bezdůvodně díky jejich šlendriánu telefon a byl bych z ničeho nic nedostupný pro klienty a Markétu, která je nemocná a potřebuji už jen k vůli ní telefon, tak je mi zle z takového jednání. Naštěstí nejsou monopol. Ale chovají se jako by byli. Nevím jestli je tohle trest pro zákazníka, že si dovolí rušit jejich služby. Pokud si mě chtějí udržet, musejí se chovat zcela jinak. Jenže to nesvedou. V téhle zemi se příliš zakořenilo, že okrást někoho je ten nejlepší zisk. Budou se muset naučit, že se okrádat nedáme. I když je to unavující.

Ale abych si nestěžoval jen na zlé. Dostal jsem mail od Ivany, ve kterém mi oznamovala, že všechno co jsme natočili bylo naprosto schváleno, a jen mi kladla na srdce abych příliš nezpychl. Dovolím si z její mailu kousek ocitovat. Snad se na mě nebude zlobit. Takový každý den a nebo každý rok nedostávám.

Dobrý večer, Jane,
schvalovačka dopadla výborně, byly jsme s Alenou Erdélyi /nikdo jiný tam nebyl ze štábu/ pochváleny za to, že i za nevalnéo rozpočtu jsme z toho udělaly „biják“, že mluvíte velice zajímavě a že je originální, že v podstatě hraný film dokážeme skloubit s odbornými glosami – vašimi. Podotkla jsem, že s jiným psychoterapeutem by to nešlo…, vy jste se samozřejmě líbil, díly Fetka i Otec alkoholik dopadly po úpravě dobře, jsou prý dobře vystavěny …. Mějte se pěkně a neusněte na vavřínech 😉 Ivana

No Ivana neví, že skromnost zdobí muže (leč správný muž se nezdobí) a já jsem „skromnost sama.” Ale mám radost, že jsem našel ty správné lidi, protože Alan tomu dal bezvadný kabát, my s Ivanou obsah, Produkce zajistila za malé peníze velké herce a vše potřebdné. No a já jsem se snažil abych vedle těch herců zvučných jmen i bezvadného vzhledu zcela nezapadl. Ještě nám zbývají dva díly, snad je nezvoráme? Ale to je vždycky ve hvězdách. Nezáleží jestli se stanu hvězdou, ale jestli ten seriál osloví, ty kterým je určen. Spoluzávislým. To že jsem se líbil schvalovacímu týmu je fajn, teď se ještě líbit divákům. Ale to už je jiná kapitola.

Stejně si uvědomuji, kolik mi ten seriál poskytl možností. Zažil jsem docela dost plně televizní natáčení, setkal jsem se z mnoha zajímavými lidmi, kteří jsou v oblasti herectví celkem osobnosti a známí. Ani jeden neměl problém pochopit, co od nich chci při natáčení terapie. Protože to není vůbec jednoduché dostat do toho jistou autenticitu, která je nutná a většina z nich se toho zhostila zcela perfektně na první pokus.

Pravdou je, že mi k jejich určitému respektu pomohla ani ne tak odbornost terapeuta, ale skutečnost, že jsem autorem námětu a spoluautorem scénáře. Holt umělec k „umělci” se chová jinak, než k nějakému civilovi. Já samozřejmě na rozdíl od nich nejsem schopný zahrát libovolnou postavu, ale sebe sama docela svedu.

Tak jsem také přemýšlel jestli jsem udělal dobře, když jsem záležitost kolem svých vydaných textů předal právníkovi. Dospěl jsem k názoru, že v každém případě, protože skutečně nemám zapotřebí okrádat svoje děti na právech k mým textům. Možná na nich nic nikdy nevydělají, ale stejně, jak říkal Kryštof. „Uvědom si, že jsi vydal tři knížky, další tři vydal někdo jiný, a asi by nebylo dobré abys neměl vyjasněny tyhle věci.” V každém případě má Kryštof pravdu v tom, že ať to dopadne jakkoliv, a já věřím, že pro mne dobře, bude aspoň jasno.

Byl jsem celkem důvěřivý, jak už mám ve zvyku, být důvěřivý do chvíle, než mě někdo podvede a ukázalo se, že moje důvěra byla nadměrná. Napřed jsem myslel, že o nic nejde. Texty jakých je na internetu nepřeberně. Nakonec jeden z mých omylů. Textů nepřeberně, ale ty moje, už mi vydělaly peníze. Ne ty, které vydala Jiřina, protože to by musela mít obchodní talent, vybrat ty, které by je vydělat mohly, vybrat lepšího grafika, aby tomu dal formu a tvář. Vydělaly je jiné texty.

Nemám to Jiřině za zlé, ona dostane návrh, buď na něj přistoupí a nebo už to půjde jinou cestou. Stejný postup jako s O2. Dlouho jsem se k nim choval slušně. Budu se k nim chovat slušně dál, jen se jim velkým obloukem vyhnu a u téhle společnosti si neobjednám nic. Nebaví mě stále a stále někoho usvědčovat, tlačit, nebo vyjednávat. Jednoho dne, ať je to Jiřina, firma O2 nebo někdo jiný prostě řeknu.

„Vážení, investoval jsem dost energie do naší spolupráce. Vy žijete v přesvědčení, že musí jít věci po vašem a já jsem ovečka, kterou je možné kdykoliv ostříhat. Nemám nic proti tomu, že si takovou představu vytváříte, ale mýlíte se. Nehodlám držet a nechat se beztrestně stříhat. Nechte si své služby, třeba vydavatelské, nebo telefonní, je mi jedno kolik jste do svého podnikání vložili peněz. Zkuste své podnikání zase z někým jiným. Nepochybuji, že se nebudete chovat k nějaké mé spokojenosti, konečně, nechovali jste se tak do téhle chvíle. Proto se s vámi rozcházím.”

Docela klidně jim ani nepopřeji úspěch v podnikání, protože to bych těm dalším, se kterými budou obchodovat přál škodu. Podnikatelům tohoto druhu přeji jen krach a díky tomu krachu poučení, že jsou věci, které se jednoduše nedělají. Nakonec pokud zkrachoval General Motors, velké americké banky a a další velké firmy, proč by nemohla zkrachovat Telefonica? Ti všichni co zkrachovali, zkrachovali protože neuměli nabídnout to co jiní. Odešli jim investoři , ale napřed jim odešli zákazníci.

To je pro ty, co si myslí, že se z podvodnými operátory, nebo třeba bankami nedá nic dělat. Kapitalismus je založený na obchodě. Umíš prodat? Vyděláš! Podvádíš? Dřív nebo později proděláš a nahradí tě někdo jiný. Třeba bude chytřejší a proto i slušnější.

Výdělek není hanba. Ale zlodějna hanba je. Stále je rozdíl mezi výdělkem a zlodějnou. Obchod stojí na ochotě zákazníka si koupit, co mu prodávající nabízí. Ten zákazník, co drží drží peníze ten rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu prodávajícího. Krize nám tu skutečnost ukazuje v ostrých konturách. Tečka.