Krátká úvaha o různém druhu solidarity

Stará pravda, kterou vyslovil neznámo kdo, tedy mě neznámý, dává jasně a stručně návod k solidaritě.

Když má někdo hlad a dáš mu rybu, ukojíš jeho hlad.

Stará pravda, kterou vyslovil neznámo kdo, tedy mě neznámý, dává jasně a stručně návod k solidaritě.

Když má někdo hlad a dáš mu rybu, ukojíš jeho hlad.
Naučíš-li ho chytat ryby, nebude mít už nikdy hlad.

K solidaritě těm, kteří chtějí investovat svůj čas a svou námahu do lidí, do kterých jim jinak nic není.Soused v domě, kterému do mě jako cizímu člověku vlastně nic nebylo, mě jako kluka naučil podobně s mým tátou několik důležitých věcí, se kterými jsem prošel celý svět. Třeba zacházet ze sekerou, umět rozdělat oheň, zacházet s provazem, vázat uzly, rozeznávat charaktery lidí a třeba i chytat ty ryby do ruky. V dnešní době zdánlivě nedůležitá věc, ale když přijde katastrofa jako třeba cunami v Japonsku. Pro mnohé lidi, kteří mají dovednost zacházet ze sekerou, umět rozdělat oheň a třeba i ryby chytat, je naděje, že nebudou mít hlad a nebude jim zima i bez cizí pomoci. Okamžité cizí pomoci. Přežijí díky svým dovednostem.

Nikdy mi nebyla v životě zima, když byl na blízku otop a měl jsem zápalky. A byl jsem ve volné přírodě a všude bylo daleko a nikdo vlastně o mě nevěděl kde jsem. Umím udržet oheň, odpočívat, řízeně relaxovat a tím jsem se dostal z rizikových situací. Jako na třeba Novém Zélandu. Nebo v Negevské poušti. Díky tomu, co mě naučili solidárně ti druzí. Můj terapeut, mě přivedl k józe a naučil mě tak rehabilitovat, pracovat se svou psychikou skrze tělo a dojít ke zklidnění. Mnozí další lidé mi předali své zkušenosti, které mi umožnili efektivněji pracovat, šetřit peníze, vyhledávat možnosti, jak vydělat peníze. Byli se mnou solidární.

Rád pročítám cizí blogy, protože to je studnice informací a poučení. Případně inspirace. Ne všechny, ale mnohé. Stejně tak rád pročítám většinu komentářů pod svými blogy. Mám web, kde poskytuji v blozích informace, pod kterými lidé diskutují. Komentáře k věci nechávám, komentáře zabývající se mým charakterem mažu. Není důvod zaplevelovat blog, který má informovat třeba o možnostech života v abstinenci, diskusí o ničem. Dávám k dispozici zkušenosti lety nasbírané a jestli má někdo potřebu jen urážet, pak jinde. Pod jinými blogy.

Solidarita jako taková se totiž, mimo jiné projevuje ve sdílení užitečných informací pomáhající k přežití, případně zvládnutí nějaké zátěžové situace. Vůbec mi nevadí, když si někdo svou informaci dá zaplatit. To považuji za seriozní a pokud mi ona informace zachrání život, zdraví, čest, nijak mi nepřijde taková platba nečestná a nedůstojná. Takže, jestli mi něco vadí a vadilo, je omezený přísun informací, které praktikují některé totalitní systémy.

Solidarita je, že dám co mohu, ale jen tolik abych nezničil sám sebe. Zničit sám sebe není projev solidarity, ale projev hlouposti. Kdo se zničí, už nikdy nikomu v ničem neprospěje. Takže solidarita za cenu dluhů, které zničí společnost, je „solidarita“ hlupáků. Solidarita s těmi, kteří chtějí jen těžit z ostatních, je „solidarita“ omezených a zamindrákovaných. Zamindrákovaných svou představou o své všemocnosti. Tohle je právě ten problém levicových formací. Jsou zatíženi svou představou o své vševědoucnosti a své představě o solidaritě. A jedna důležitá věc. Dávejte raději,jen když vás žádají. Nevyžádaná solidarita, může být urážlivá a ponižující.