Život s hysterickým partnerem

V komentářích k předminulému blogu se neznámá komentující podivovala nad tím, že některé ženy se prostě chovají dětinsky a jen z dětinské uraženosti dokáží zablokovat styk otce s dítětem nebo s dětmi.

V komentářích k předminulému blogu se neznámá komentující podivovala nad tím, že některé ženy se prostě chovají dětinsky a jen z dětinské uraženosti dokáží zablokovat styk otce s dítětem nebo s dětmi. Emoce jsou velmi silná motivace pro konání toho, či onoho. Odmítnutá žena, která je třeba opuštěná kvůli jiné, žena, která jen se cítí odmítnutá, nepřitažlivá, trpí něčím, čemu by se dalo říkat „neurotické myšlení.” Věří a někdy zcela iracionálně, že taková urážka se dá smýt jedině pomstou na úrovni. Pomsta na úrovni, kdy provinilec si kouše nehty, modrá vzteky, je minimálně zamezení styku s dětmi, nebo aspoň kladení takových překážek, že bud přileze a prosí, a ona se kochá jeho bezmocí a ještě k tomu vlastní mocí. Někteří autoři tomu říkají „hysterie.”

Kdo má zájem najde si na internetu výklad pojmu hysterie. Nechci zde uvádět definice, protože výklad samotného pojmu i v psychoterapii prošel od dob Freudových jistým vývojem. Hysteričtí lidé, pokud ztratí své iluze o druhých lidech, mají za zcela běžné, že mají právo je potrestat. Docent Plzák má krásný a srozumitelný popis hysterického chování. Hysterie Hysterik zcela jasně ví, podobně jako závislí, kdo je vinen jeho potížemi. Mnoho závislých pokud nejsou přímo hysteričtí, mají alespoň znaky hysterického chování. Střídá se u nich nadšení a bezmezná láska s naprostým odmítání a nekončící nenávistí.

Už jsem psal o některých ženách, které mě tak či onak dost dlouho pronásledují. Mají společné jedno. Všechny mě několikrát během let ujišťovaly, že se mnou končí, nebudou číst mé blogy, nenechají se urážet. Nepochybuji ani u jedné, že kdyby měly opravdu nějakou možnost mi způsobit potíže, udělají to. Stejně jako moje dvě ženy, které přes veškeré ujišťování, udělaly vše aby se jim podařilo zamezit styku. Nikdy mi neodpustily, nikdy mi nevyšly vstříc za dlouhé roky. Taková je nenávist hysterek.

Odhaduje se, že hysterických psychopatických žen je nejméně desetkrát více než mužů.
Hysterický psychopat postrádá pocity trapnosti, a proto se ztrapnění neobává. To je patrně důvod, proč současně při silné emocionalitě se jejich chováni hemží scénami, skandály, dramatickými výstupy.

Kurzivou uvedený citát jen dokresluje skutečnost, že žena, která se rozhodne k hysterickému trestu necítí žádnou vinu za své skutky. Je přesvědčena, že morální právo je na její straně. Přeci ji bylo ublíženo a pokud ji někdo ubližuje, má jen co si zaslouží. Jakékoliv argumenty, které předložíte se minou. Jestli upozorníte matku, že svým chováním poškozuje dítě, dokáže vám velmi vzrušeným způsobem dokázat, že si přejete smrt jejího dítěte, že ono upozornění má jediný cíl ji vystrašit a poškodit ji i její dítě. Zásadně zdůrazňuje. Mé dítě. Nikdy ne naše dítě. Pokud ji upozorníte, že díte je obou rodičů, dokáže tuto skutečnost popřít. Dokonce klidně tvrdí, že dítě má s někým jiným, někým neznámým, tajemným.

I takové tvrzení je součást trestu. Pokoření, ponížení není nikdy dost. Další citát jen dokumentuje tvrzení, které tu uvádím na základě vlastní zkušenosti z několika hysterkami, které jsem měl tu „čest” potkat.

Hysterické trestání je obdivuhodně rafinované a míří vždy na slabé místo partnera. V manželství jsou to hlavně děti, kam zacílí hysterická psychopatka své akce, a to tak, že děti nějak trýzní s vědomím, že tím trestá manžela.

Nemusí se jedna ani o manželku, stačí jen o ženu, která je zklamaná ve svých nadějích a už se dozvíte, že oni to zcela určitě myslely dobře, pouze vaše „nespolehlivost a neochota” splnit všechny možné její představy například o společné podnikání a už se dočítáte v celkem slušně vypointovaném příběhu všechny možné i nemožné důkazy, že jste to byli vy, co jim brání v obchodním úspěchu. Jednoduše řečeno, pokud narazíte na hysterickou osobnost a je ještě ta hysterie kombinovaná třeba s nadměrným pitím alkoholu, rozhodně se nenudíte. Vzdálíte se, ale ony si vás najdou.

Najdou a dokonce se tváří velmi smířlivě. Smířlivě, ale jen do chvíle, kdy odmítnete podepsat neexistující smlouvy, nebo se nechat zcela nechat obrat o veškerý majetek, vždyť je to přeci v zájmu dětí. Nebo projevíte pramalý zájem o jejího nového, naprosto úžasného partnera, partnerky, který byl dlouho a pečlivě vybírán. A když se po čase dozvíte, že „pečlivě a dlouho vybírán” vzal jak říkal Zdeněk Čížek „čápa,” čímže měl na mysli útěk podle hesla „zachraň se kdo můžeš. A zdrhni co nejdál. Aspoň tak daleko jako čáp.” Zkuste si potom zapochybovat o tom „dokonalém výběru.” Tohle jsem zkusil dvakrát a to, co jsem si vyslechl by vystačilo slovy Jerom Klapka Jerom šetrnému člověku jako zdroj nadávek na půlku života.

Sám za sebe jsem přesvědčen, že nejefektivnější metoda jak se vyhnout potížím se zhrzenými hysterkami, které se cítí odmítnuté, nepřijaté, nemilované, podvedené, se ona metoda jmenuje. „Zdržuj se co nejdál, nic nechtěj, nic nekomentuj a o nic se nesuď.“ Zdá se to zbabělé, neseriozní vůči dětem, které mají i pocit, že je nemilujete, jejich matky je v tom přesvědčení udržují, ale ono zdržování mimo dosah hysterických jedinců vám zajistí možnost dobrého spánku, klidného života. Všechno ostatní, jako trvání na svých otcovských právech způsobí jen válku s hysterkou, kterou nemůžete vyhrát. Můžete si něco vysoudit.Ale jen vysoudit, nikdy dostat.

To „něco,” co vysoudíte, má takové náklady, a nejen finanční, že když je spočítáte, tak zjistíte, že je pohodlnější a lacinější nějaký čas navštěvovat kvalitního terapeuta, který vám pomůže objasnit příčiny pro které milujete tento druh partnerů. Ujasníte si z jakého důvodu si je vybíráte. Pomůže vám objasnit a porozumět jejich chování a jejich motivy. Až to všechno během relativně krátké doby absolvujete, máte slušnou šanci, že si najdete přijatelného partnera bez hysterických rysů a vyhnete se opakování kolotoče, který vás pravděpodobně s každým dalším podobným partnerem čeká. Máte naději na hezký vztah a děti, které budou vaše a vaší nové ženy.

Žít s hysterickým partnerem je velmi nákladné jak finančně, tak emočně. Rozejít se s hysterickým partnerem je skoro vždy výhodné. Máte šanci potkat lidi, bez hysterických rysů, kteří vás přiměřeně ocení, přiměřeně kritizují a není v ani jednom jejich chování nemístné očekávání a nečeká vás následný „spravedlivý trest.”

10 komentářů

 • Anonymní napsal:

  Přesně, přesně, přesně…
  Přesně, přesně, přesně… reaguji na poslední příspěvek z 30.ledna. Říkám si, zda jsme se nepotkali se stejnou osobou… já to s ní „táhl“ pět let. Nechápu, jak jsem to přežil. Teď vše zablokováno, mail, telefon. Jinak bych se z ní zbláznil.

 • Anonymní napsal:

  Fungoval jsem s hysterkou
  Fungoval jsem s hysterkou urcity cas, zacatky byly silne, uzasne, nej. A pak se zacala postupne projevovat. Byla luxusni manipulatorka a dokazala me presvedcit, ze chyba je ve mne. Jenze casem mi zacalo dochazet, ze veci vypadaji jinak nez se tvari a po jedne hadce se proste uz nevratil. Dnes vim, ze byla hysterka jak vino. Problem je, ze je to uz nekolik mesicu, ale stale mi pise. Obcas se zepta jak se ma, posle fotku z dovoleny, nezapomene se politovat co hrozneho se ji stalo. Ale ja nechapu proc pise…? Nejsou schopny hlubokych citu, tak proc se porad pripomina, co tim sleduje…?

 • Anonymní napsal:

  Taky jsem zažila něco
  Taky jsem zažila něco podobného, ovšem z jiné strany. Můj bývalý přítel byl hysterik. Choval se ke mně příšerně. Upřednostňoval jen sebe, na mě se nikdy nedíval. Mé názory absolutně nebral v potaz. Viděl jen sebe. Do toho všeho mě podváděl a dělal vše proto abych žárlila, když jsem se hádali chtěl na mě volat policii. Hodně se opíjel. Taky bylo jediné východisko rozchod. Ale ani ten mě od něj neuchránil, po rozchodu mi hrál různé citové výlevy jak je vážně nemocný a jak se nechtěl rozejít. Hrál různé divadla jak se hodný a jak ho to mrzí, ale po mém odmítnutí se z něho stalo monstrum, které nadávalo a zraňovalo. Hodně štěstí, ale myslím, že jediné řešení je rozchod.

 • Anonymní napsal:

  Jak tak koukám,začínám mít
  Jak tak koukám,začínám mít jasno.Díky za komentáře

 • Anonymní napsal:

  Mam zenu s hysteriounskou
  Mam zenu s hysteriounskou poruchou osobnosti. Masivnou. Len jedna rada ostatnym. Pokial s takym clovekom nemate deti, utekajte co najdalej, ziadna komunikacia, nic. Odstrihnut a uz nikdy sa nedavat dokopy.
  Pomahaju jej iba lieky a psychoterapia. Ale tie skody co uz napachala na detoch a rodine … To snad pochopi, len ten, kto to zazil …

 • Anonymní napsal:

  I já jsem měla tu čest.
  I já jsem měla tu čest. Bohužel jsem také skončila na práškách. Ty scény, jeho pravda jeho peníze. Až on bude mít čas, zlost a pomstychtivost. Neustálé výhrůžky rozchodem. Kdy každé 3 měsíce vzal věci a odešel. Lži a vynucování. Už ne. Jsem ráda, že se sbalil. Už nikdy.

 • Anonymní napsal:

  Všichni, kdo máte zkušenost s
  Všichni, kdo máte zkušenost s hysterickou personou ať už v partnerství, v zaměstnání nebo kdekoliv jinde tak vězte, že sdělit svůj problém nestačí.Je nutno přistoupit k činům, resp.jednat. Ale jak? Jaká je obrana nebo strategie vůči hysterii, vůči hysterickému psychopatovi? Většinou se píše,
  že jde o nevyléčitelný problém, kdy se dají jeho projevy jen mírnit a to vůbec i to?
  To je ale zoufale málo na to,
  že žijeme v 21. století, ne?
  Zkuste prosím najít či nějak zjistit,
  jak se dá hysterickému jedinci bránit?
  EM:Nostradamus610423@gmail.com

 • Anonymní napsal:

  Zila som s hysterickou
  Zila som s hysterickou svokrou.Nebola diagnostikovana,ale casom som na to sama prisla.Pred svadbou hrala divadlo,hrala vzdy rolu z ktorej mala momentalne vyhody.Poviem len tolko,ze som neverila,ze take Zlo moze existovat.Akoby Satan v ludskej kozi,zrutila som sa z toho,odisla odtial,manzel si ma nikdy nezastal,nedokazal ani matke ani tetke oponovat a chranit svoju zenu.Hysterickou psychopatiou zevraj trpel,aj Hitler,verila by som tomu.Su absolutne sebecki,zli,bez svedomia,manipulatori,zahraju hocico,ziadny cit k nikomu a nicomu,iba predstierani,rozvratia vztahy,psychiku,zivot,parazituju na partnerovi,na synovi na kom sa da.A vas obvinia z toho co robia ony.

 • Anonymní napsal:

  S hysterikom sa neda zit.So
  S hysterikom sa neda zit.So skutocne hysterickou poruchou osobnosti,su to absolutne sebecki,zli ludia,bez svedomia,bez pocitov viny,kruti,manipulatori,pomsychtivi,rozvracaju vztahy,vsetko.Spravaju sa,ze kazdy tu je pre nich,vsetko,cely svet by im mal bozkavat nohy za to,ze existuju,parazituju na inych.Svoje zlo a zle vlastnosti hadzu na inych a obvinuju ich z nich.

 • Anonymní napsal:

  Sakra jak to čtu tak mi
  Sakra jak to čtu tak mi vyschlo v krku.
  podal jsem o rozvod uvidime ale uz ted mam strach.ziju sni uz 27 let tisic krat jsem chtel utect.Je to jak na horske draze uz nemuzu.A tych pomluv co o me vypravi nejhorsi je ze to neni pravda.amen