Z milosrdenství a lásky

Četl jsem hlášku. „Nezapomeňte si udělat nákup na celý měsíc. Obchody budou zavřeny dva dny.” Něco na tom bude. Před vánoci mám vždy pocit, že bude válka.

Ale válka snad nebude. Aspoň doufám. I když, pár pitomců se vždycky najde, co mají pocit, že válka všechno řeší. Já si to nemyslím.

Pomalu přicházejí na návštěvu moje děti. Což mi dělá radost, neb přicházejí i s vnuky. Dokonce Vojta, nejstarší z vnuků projevil přaní u dědy přespat. Cestovali jsme spolu Metrem a tramvají.

Pro Vojtu je cesta MHD dobrodružstvím, neb jezdí s mámou a tátou autem. Měl kliku, tramvaj se na pár minut včera zastavila a čekalo se na řešení nějakého problému. Bude mít doma co vyprávět. Naštěstí ten problém netrval zas až tak dlouho. Já na rozdíl od Vojty, tolik štěstí při cestě MHD neprožívám a stanice nepočítám, abych věděl kdy tam budem.

Děti jsou úžasní v tom, že i nákup kapra jsem pro ně zážitek. Dítě školou povinné, dovede to, co my ne. Kuchyně se stane lesem a stolice medvědem. Já i vy to těžce nesem, že to taky nesvedem. Zpívá pan Suchý v jedné své písni.

Všichni odpoledne dnes odešli, má nejmladší dcera s mužem, Vojta odjel s tátou, má láska do divadla dělat umění a já jsem umyl nádobí, vyndal prádlo z pračky, pověsil a dal si šlofíka. Není nad to dát malého šlofíčka. Prospívá šlofík tělu a duši.

Do pátku 28.12 bych měl mít volno. V pátek se vypravím do blázince, abych obšťastnil pacienty svou přítomností, na Silvestra budu v práci celý den, bude silovestrovský běh a klub. Takže kdo má zájem, běh je od 9:30, tedy zápis, start v deset a klub v 13:30. Běh je pro libovolné zájemce, kdo nejrychleji oběhne okruh dlouhý 2800 metrů, dostane cenu pro vítěze. Co to bude, se tají.

Klub je jen pro členy. Zde se jedná o abstinující pacienty pavilonu 35, kteří řádně dokončili léčbu a abstinují. Ten také povedu já. Každého rádi uvidíme. U nás je to podobně jako v nebi. Radujeme se z každého napraveného hříšníka. Být hříšník sice není moc korektní, leč problémem závislosti je především pýcha a sobectví, plus obžerství a uzdravit se z takových hříchů není jednoduché.

Není jednoduché, leč uskutečnitelné. Já také moc nemusím, když je na každý hřích vyrobená diagnoza. Pán Bůh chce na hříšníkovi, aby hříchu zanechal, litoval svých činů, udělal pokání a pak je mu odpuštěno. Když je tomu tak, pak se nemusí ten bývalý hříšník ohlížet na svou minulost, ale může spokojeně žít svou současnost.

Jak praví Písmo. Kdo z vás je bez viny, nechť první hodí kamenem. A ani jeden z těch „spravedlivých” farizejů v Izraeli, se nenašel jeden, co byl bez viny. Takže všichni odtáhli a cizoložné ženě bylo odpuštěno a nebyla souzena. Jo z milosrdenství a lásky je nám odpuštěno, pokud o odpuštění stojíme. Bohu díky. Jo jo.