Užijte hezky prvního svátku v roce 2016

Výjimečně mě ze silvestrovského programu v blázinci nevezl domu Kryštof, ale Petr. Odpadl bohužel program odpoledního fotbalu, neb tělocvična je v rekonstrukci. Tradice se letos mírně zmenšila.

Výjimečně mě ze silvestrovského programu v blázinci nevezl domu Kryštof, ale Petr. Odpadl bohužel program odpoledního fotbalu, neb tělocvična je v rekonstrukci. Tradice se letos mírně zmenšila. Jen běh, klub, ale nikoliv fotbal. Mimo dvou, myslím, jednou, když jsem byl na Novém Zélandu a pak kdy jsem nějak nemohl, jsem byl z těch 22 Silvestrů, co jsem od roku 1993 v blázinci, jsem se zúčastnil všech. Eva Mráčková na klubu rozdala odznaky za abstinenci, primář tentokrát nepřišel, měl jiné závazky, další porušená tradice, a tím Evino učinkování jako vedoucí lékařky na pav.35 skončilo. Bohužel.

Nakoupil jsem v Bille, chvíli se díval na televizi na nějaké dokumenty, a šel spát. Probudil jsem se před jedenáctou, usoudil jsem že petardy jsou zatím únosné. I když bylo jich dost. Usnul jsem znovu. Probudím se a ejhle, od petard klid, říkal jsem si, že odpalovačům bud došly, nebo jsou odpalovači tak zlití, že už nejsou schopni odpalovat. Kouknu z okna a ejhle, sníh. Silničáři jsou zcela jistě připraveni. Jako každý rok. A jako každý rok, se bude psát o kalamitě, co ochromila vše.

Naprosto jako obvykle, usínám na Silvestra před půlnocí, za zvuků petard a probouzím se k ránu, kdy je klid a ticho. Teď v tuhle chvíli je 3:37, než dopíši, bude o něco víc. Rok 2015 za mnou, 2016 přede mnou. Nikdo neznáme budoucnost, jak říká Nassim Taleb: „čeká nás zrádná nahodilost.”Tak uvidíme, co nás čeká. Ale dokud je člověk naživu, nemá jinou jistotu než smrti a jinak že jediná jistota je, že je vše nejisté.

Politici se vyjadřují, slibují, jakoby by byli něčeho schopni. Myslím, že čím méně toho zařizují, tím víc bude klidu. Co pamatuji, tak proroci zkázy prorokují a sice se občas dějí věci, ale vždy jiné, než proroci zkázy prorokovali. Takže z toho důvodu se budoucností nijak extra nezabývám. Ona se dostaví, sama od sebe. V přítomnosti se musím postarat abych měl chléb vezdejší dnes. Už jen to slovo „vezdejší” v modlitbě jasně říká, že o ten dnešní, se máme starat, nikoliv zítřejší.

Takže, užijte svátku Nový rok, budoucnost se dostaví sama v tom roce 2016. Jaká bude i o tom rozhodujeme dnes. Co dnes uděláme, nebo neuděláme. Děti mají trochu sněhu na klouzání po stráních, neb žijí lidé nejen v Praze, a já se hodlám oddávat spánku, četbě, věnovat se případným návštěvám, občas si zacvičit, až do neděle, kdy budu muset jít na divadelní zkoušku abych už konečně dal dohromady tu komedii, jak se v divadelním žargonu říká.

Teď si zacvičím, pak si půjdu číst, třeba usnu, pokud se probudím, tak si zase budu číst, něco dobrého sním, ledničku mám plnou, takže o chléb vezdejší jsem se postaral včera a uvidíme, co se bude dít. Něco určitě. Jo jo.

3 komentáře

 • Anonymní napsal:

  Díky a přeji hodně zajímavých
  Díky a přeji hodně zajímavých blogů v novém roce (mně se líbilo Korektivní zkušenost je nemine a Čas ukázal).

 • Anonymní napsal:

  Pane Jílku,
  moc Vám děkuji Za

  Pane Jílku,
  moc Vám děkuji Za Vaše články a úvahy naplněny zkušeností, životní moudrostí , pochopením a
  klidem. Moc mi čtení Vašeho blogu pomáhá
  v mém žití.
  Děkuji Vám a přeji Vám krásný nový rok .
  HM

 • Jihan napsal:

  ANO:-)) Vice hezkeho, než
  ANO:-)) Vice hezkeho, než zlého, ať přichází každy den zivota:-) Jihan:-)