Uděláš-li chybu…

Udělal jsem chybu, že jsem si nepřečetl mail od firmy UPC v prosinci. Dávali mi najevo, že zlepšují služby. Zlepšili je zhruba na ceně 80Kč měsíčně. Zvýšená cena, služby stejné.

Udělal jsem chybu, že jsem si nepřečetl mail od firmy UPC v prosinci. Dávali mi najevo, že zlepšují služby. Zlepšili je zhruba na ceně 80Kč měsíčně. Zvýšená cena, služby stejné.

Nu což, dám jim o 960 korun více, než vypovím smlouvu. Pokud bych to udělal teď, musel bych jim dát každý měsíc 700 Kč, za nic. Inu za nepozornost se platí. Mají to vymyšleno dobře. Takže až mi příště napíší, že mi zlepšují služby, budu vědět, že na mě chtějí víc peněz. Koupil jsem tedy poučení za 960Kč. Ale nechť si je vydělají. Ztratí ve mně zákazníka, který řádně platil. Dávají mi najevo, že mne nepotřebují.

Už jsem takový, že pokud se ke mě někdo chová tím způsobem, jako UPC, pak mu nenadávám, nekritizuji ho, nesnažím se o to aby se zlepšil, ale okamžitě ho opustím. Člověka, firmu, politickou stranu. Je mi líto zbytečné investovat svou energii a čas do změny někoho, kdo podvod a lež považuje za součást svého podnikatelského, politického životního programu.

Udělal jsem tu zkušenost, že takové chování mi šetří síly na zvládání, životních potíží, kterých je i jinak dost. Bez zlotřilých firem, lidí, politických stran. Někdo řekne: „Stejně si nevybereš.” Tomu odpovím. „Možná ne, ale vždy je naděje, a když nic víc, nebudu dávat peníze, důvěru a hlas, někomu, kdo mne obelhává, podvádí a ještě má za to, že je chytřejší.

Vždy je mi líto, když mnozí lidé rezignují na své možnosti, práva a neudělají nic aby si polepšili. Alespoň o trochu. Osobně se mi vyplatilo finančně nerezignovat na svá práva, možnosti a svého času jsem dostal od O2 zpět 39 000 Kč, které ze mě napřed vytáhli, aby mi je posléze vrátili. Dalo to práci, zabralo to čas, ale vyplatilo se. Ty peníze jsem na ulici nenašel, musel jsem je vydělat, takže mi bylo líto jim je nechat jen tak, že si mysleli, že je mohou mít.

Mnozí lidé podceňují malá zlepšení. Jenže vysypat si písek z bot, povolit pásek u kalhot, vzít si volnější košili, mnohdy ty malá zlepšení ukáží, že se z dlouhodobého hlediska život zlepší docela dost. Pochopitelně jsou i jiná malá zlepšení, která, když se nashromáždí, ukáží, že život může být docela příjemný a financím i duši se uleví. Třeba si nechat spravit zuby. Nejen, že se odstraní bolest, zápach, ale zlepší se i trávení, přestane bolet žaludek a další a další funkce lidského těla.

Ne všechno se dá zcela zlepšit, jenže mě skutečně stačí ty malá zlepšení, která zažívám, díky bosým nohám, cvičení jógových a čikunkových technik, chozením atd. „Stokrát nic umořilo osla.” Opačně se dá říct: „Sto malých zlepšení, zlepší život o mnoho desítek procent.” A nemusí se dělat ty zlepšení všechny najednou. Stačí po kouskách. K zubaři také nechodíme denně.

Za měsíc má naše divadelní skupina „Nejlepší a nejskromnější,” představení. Finišujeme. Jedna herečka ohlásila odchod. Tedy Eliška. Chápu ji. Tři roky musí snášet mé tyranizování, bazírování na textu, omezování v diskusi, když nedám na její skvělé, zrovna tak jiných členů, nápady. Občas dám, ale dost často nedám. Mám svoji představu a protože si hry i píši, tak si je dokonce i sám interpretuji a jsem přesvědčený, že vím nejlépe, co chce autor říci. 🙂

Nijak nebráním nikomu si myslet, něco jiného, dokonce to i vyslechnu, tedy pokud není ten názor příliš obsáhlý a pak ho zamítnu. Málokdy příjmu. Vím, že mi mnozí doporučí, abych se změnil. Jako onehdy ten komentující, co mi doporučil sebereflexi. Jenže. Takový jsem já. Umíněný, paličatý, bezohledný. Prosazující si svou. Jo jo, už to se mnou matinko lepší nebude. Nebude a nebude. Jo jo. 🙂

PS: Když už mě to UPC, tak doběhlo, spočítal jsem si náklady na svůj život a okamžitě jsem přišel, kde mám rezervy. Ty bohatě pokryjí zvýšenou platbu. Takže z toho plyne, že platí, jak říká svámí Vivekananda:

Uděláš-li chybu a poučil ses z ní, pak si chybu neudělal.

1 komentář

  • Anonymní napsal:

    Díky svéhlavým jedincům jako
    Díky svéhlavým jedincům jako jste Vy mám dobrý pocit, že je výhodné mít rovnou páteř. Že s takovouto oporou lze žít tvůrčím způsobem bez okolků a nakažení se infekcí, a jedno v jaké výšce, dálce, dokonce i na vodě. Kanban s námi a zlé je pryč. PS: Vaše životní postřehy by měli znát všichni. Chce to film, ehmm, that’s fascinating.