Rusko a jeho tradice

Vyprávělo se kdysi za totáče, že v dobách Velké říjnové revoluce v Rusku vládly bandy a nakonec ta největší vyhrála. Někdejší Rusko zabíralo i velký kus Polska, celou Ukrajinu, Bělorusko, Pobaltí.

Vyprávělo se kdysi za totáče, že v dobách Velké říjnové revoluce v Rusku vládly bandy a nakonec ta největší vyhrála. Někdejší Rusko zabíralo i velký kus Polska, celou Ukrajinu, Bělorusko, Pobaltí. Finsko, Mám na mysli carské Rusko. Pak vznikl Sovětský Svaz, ten díky porážkám carského Ruska a následně i bolševiků, už nebyl schopen držet celé bývalé carství v Evropě. Takže ty země zahrnující Pobaltí, Polsko, Finsko se opět staly samostatnými. Do začátku druhé světové války. „Samostatnost” si z nich udrželo Finsko a Polsko, ale se značnými ztrátami.

Tradice band v Rusku a na Ukrajině byla dlouhá a „plodná.” Kozácká vojska vzniklá z utečenců z území ovládaných feudály, byly v podstatě bandami založenými na jakémsi principu komunismu. Společná kořist získaná z lupů a nájezdů na muslimské země, jako byla Zlatá Horda na Krymu, nebo osmanskou říši, se dělila, nikdo si nic nesměl nechat. Z loupeživých hord se stávalo pravidelné pruštěné vojsko, neb nebylo složeno jen z Rusů a Ukrajinců, vojsko, jež začali využívat Carové.

Rusko vznikalo postupně, postupně připojovalo dnes ruské kraje, jako Povolží, oblast Donu, Kubáně, kde podobně jako na Siči byla kozácká společenství. Pak Sibiř, Ukrajinu, Pobaltí. Všude na Ukrajině, Povolží se museli Carové vyrovnávat se samostatností kozáckých vojsk a zjistili, že je výhodné dát těmto vojskům jistou samostatnost.

Z loupeživých band mezi nimiž bylo původně velmi svobodných lidí, se stalo pravidelné vojsko, které bylo záštitou cara a pravoslavné církve. Od dob Ivana Hrozného, který potlačil bojary a jejich moc, nastolil absolutismus, se až do dnešních dnů tradice band, lidí, co s zaštiťují svobodou a zároveň jsou jakýmsi vojenským spolkem udržela do dnešních dnů. Oligarchové mají na území Ruska a Ukrajiny své armády. V Rusku už méně. Novodobý Car je potlačil, nechal jim, (některým) majetky, ale podřídil si je. Na Ukrajině vládnou dál, a to zcela nemilosrdně.

Do toho se plete EU a USA. Ty dva demokratické útvary mají pocit, že by se mohli nějak angažovat ve prospěch demokracie a chtějí si na jejich účet ještě uspokojit své mocenské zájmy. Jo, zdá se že asi nikdo nepochopil, že ruští Carové nemají potíž vyřídit bandy mocensky, nebo si je koupit, ale rozhodně si nehodlají od nikoho mluvit do svých zájmů. Nikdy a od nikoho. Zatím na ně nikdo nestačil.

SSSR skončil, chvíli vládl chaos, ale přišel nový Báťuška a začíná s e chovat podle všech ruských tradic. Idioti v EU a v USA, si chtějí zahrávat s někým, kdo sice nemá tu ekonomickou moc, ale má ty zbraně strašlivých účinků a 150 milionový národ za sebou. Jestli si někdo myslí, že v těchto oblastech je možná demokracie, tak asi tak stejně možná jako v Iráku v Libyi, nebo v Číně. O demokracii nejde nikomu, jen bandy si vymezují prostor. Ta největší asi v Rusku a na Ukrajině vyhraje. Celé jejich dějiny na tohle ukazují.

Buď tohle v Evropě pochopíme, zabezpečíme si obranu jak na Východě, tak na Jihu a nebudeme se plést do sporů, které se v rámci tradice, dost často opakují. Pokud budeme, zahyneme ve válce, kterou rozpoutáme v rámci jakýchsi demokratických ideálů, o jejichž nastolení v Rusku a na Ukrajině stojí málokdo. Stejně jako v severní Africe, nebo blízkém Východu.