…pokoj a dobrá vůle, všem lidem na zemi.

Mám takové netradiční, nečeské vánoční období. Nic nesháním, nic nedělám, flákám se a sleduji cvrkot na internetu.

Mám takové netradiční, nečeské vánoční období. Nic nesháním, nic nedělám, flákám se a sleduji cvrkot na internetu. Tedy lépe řečeno, sleduji na You Tube, co se děje nového v oblasti cvičení s vlastní vahou. Mám na mysli TRX, kteréžto cvičení jsem zařadil do souboru svých aktivit. Několik minut denně, třeba v přestávkách při psaní blogu, kdy dopíši odstavec, udělám pár cviků na TRX, rozproudím pohyb endorfinů po těle. TRX, znamená, jak jsem se dozvěděl, pochopitelně jak jinak než na internetu: Total-Body Resistence Exercise Prý česky: „Cviky pro zatížení celého těla.” Jinak také: Suspension Training. Jak se zdá, je to cvičení pro zchátralé starce, mého věku, kteří se na tom mohou pomalu a rozvážně, mírně bez zvláštního poškození na těle a tedy ani na duchu, zlepšovat.

Většina lidí si neuvědomuje jedno. Chtějí li rychlý výsledek, musí začít pomalu. Kousek po kousku. Nestresovat tělo zraněním, tedy pak se nemít za vola, který se zraní, kvičí bolestí, protože nemůže cvičit a nemůže mít ty nabouchané svaly, které bude ukazovat na diskotéce. V dobách, kdy jsem ještě aktivně sportoval, jsem měl štěstí, že jsem narazil na trenéry, kteří mi nedovolili se zničit. Nikdy nedali na ty kecy, kterými se občas krmili ti nedočkavci, co pořád trénovali až do úmoru, aby se pak ve čtyřiceti skoro nemohli ani hnout. Nakonec, když jsem byl už o něco starší a sledoval jsem ty nadšence ve dvaceti, co ve čtyřiceti si přes pupek neviděli na špičky bot, že není tak důležité, jak kdo je na tom ve dvaceti, ale jak na tom je ve čtyřiceti, v šedesáti a více.

Dostal jsem k Vánocům informaci, že mi umístili příspěvek ve sborníku, který vydává terapeutická komunita Magdalena se sídlem v Mníšku pod Brdy. Poslal jsem jim text, o který mě požádali. Zařadili, dokonce ho ani redakčně neupravovali. Což mi udělalo radost. Magdalena je jedna z našich nejlepších terapeutických komunit zabývající se závislosti na drogách. Takže, když mě požádali o příspěvek, neváhal jsem. Nakonec, svého času jsem byl docela slušný dodavatel klientů do této komunity. Sborník se bude zabývat patologickým hráčstvím. Myslím, že k tomuhle problému mám co říct. Jak k závislosti, tak ke spoluzávislosti.

Tak tak, sedím si u PC, jen tak si přemýšlím, nestarám se co bude dnes. Tedy dnes bych měl jít do blázince a večer na skupinu. Jsem zvědavý, zda se mi podaří vyzvednout ten balíček na poště. Jestli tam zas bude tolik lidí jako předevčírem, rozhodně nemíním tam čekat do konce až ho dostanu. Balíček byl do ruky a Ajka povídala, že si bude stěžovat na to, že zaplatila a službu tedy nesplnili. Chválím ji to. Budu si po svátcích stěžovat také. Někomu udělám potíže. Nemám rád Českou poštu.

Vždy, když si zacvičím, mám podstatně lepší náladu. Zacvičil jsem si před malou chvíli, asi hodinu a půl jsem se povaloval na zemi a cvičil nějaké ásány. Tedy pozice. Po tom posilování, uvolnění přijde vhod. Pravda, cvičit hodinu a půl ásány je podstatně méně namáhavé. Ony ty ásány vlastně namáhavé být nesmějí. Po cvičení by člověk měl vstát v každém případě ze země odpočinutý s více silami, než před cvičením. Tak praví tradice. Ale i má zkušenost. Po cvičení je mi vždy lépe. Z toho jsou vždy vykulení pacienti, když s nimi provozuji v pátek Jógu. Udivení, že jim je lépe, nic je nebolí, neb demokracii nechávám za dveřmi, musí poslouchat jako hodinky a bez mého svolení se nesmí ani hnout. Takový jsem autokrat.

On když se člověk zbytečně při Józe, tedy spíše Hathajóze hýbe, ruší tím zbytečným pohybem ty relaxační účinky. Takhle mě to učil můj učitel, takhle to říká tradice. V tom je rozdíl mezi Jógou a strečinkem. Vypadá to podobně, ale podobné ve výsledku to není. Strečink má protáhnout, uvolnit, v tom je výsledek stejný, ale ásány mají ještě relaxační a zdravotní účinky. Jak tělesné, tak psychické. Ovlivňují člověka ještě navíc kontrolovaným dýcháním. Mohl bych dodat, že zlepšují průchod prány skrz nádí. Tedy zvyšují evropsky řečeno vitalitu člověka. No a v tom jsem despota. Chci tohle lidi naučit a zkušenost mi říká, že vlídnost, tedy ta přílišná laskavost při učení není moc výhodná.

V rámci tradice vyžaduji poslušnost. Kdo se chce dovolávat lidských práv, nechodí ke mě na Jógu. Ten má lidská práva a nemá povinnost mě poslouchat a dělat, co říkám. Ten si dělá co chce a jak chce. Já jsem poslušný tradice, pokud cvičím, tak v rámci pravidel, jak jsem se je naučil, lety cvičení se přesvědčil, že je výhodné je dodržovat, protože pokud je cvičící nedodržuje, nepotrestá ho tak ani učitel, jako jeho vlastní tělo. Vlastní tělo je nejlepší učitel. Tyhle moudra, když jsem četl kdysi dávno, před skoro třiceti lety, myslel jsem si něco o kecech. Nakonec jsem zjistil, že moudra nekecají.

Ono je docela dobré se držet tradice, být konservativní, což vůbec neznamená, že se člověk vrátí na strom a bije se v prsa při spatření žrádla, nebo samice. Ale, že dá na prověřenou tisíciletou moudrost lidstva. V Józe, nebo třeba v rámci vztahů. Sice se nás pokoušejí všichni ti „genderoví znalci,” multikulturní anti-rasisté, co každému, kdo má jiný názor než oni, nadávat do rasistů, nebo nácků. Nadávat mohou, dokonce mohou mi vnucovat svoje názory, ale to neznamená, že na ně dám. Věk a zkušenosti mě poučily, že se nevyplácí moc měnit tradici. Každý, kdo se o takovou násilnou změnu pokusí, dojede na to.

Mám rád technický pokrok, ale takový ten, co dnes někteří propagují, třeba, že už není táta a máma, ale jsou jen rodiče, v rámci korektnosti, nebo, že je jedno, jestli děti vychovávají dvě lesby, nebo dva homosexuálové, ten fakt nemusím. Jsem rád, že jsem zatím pro své děti táta, nikoliv rodič a že mají mámu a pokud tomu tak bude mezi mnou a jimi, pak se budu na světě cítit podstatně lépe.

No a protože jsem křesťan a katolík a věřím na Vzkříšení a zároveň i Boží narození, které bychom v rámci tradice měli oslavit zítra, tak řeknu, co se v Evropě říká už dva tisíce let a věřím, že se bude říkat i nadále, i když si mnozí myslí, že tomu tak nebude. Já si myslím, že to bude jinak, že stále bude platit

Sláva Bohu na Výsostech a pokoj a dobrá vůle, všem lidem na zemi. Amen!