Milosrdenství a laskavost se vyplácí. Ale jen někdy

Rád se zabývám manipulacemi. Mám na mysli manipulacemi v oblasti vztahů. Napsal jsem na tohle téma knihu, pod názvem: „Lidé a manipulace.” Učím mimo jiné komunikaci v zátěžových situacích a asertivitu.
Takže, když si čtu různé nápovědy pro ODS, jak dál, co ODS musí udělat, co by bylo dobré v zájmu národa, jak je popsáno v blogu pana Chýly na „aktualne.cz, usmívám se.

Fialova volba

Osobně být v pozici předsedy ODS pana Fialy, nijak bych se neangažoval v jakékoliv nabídce pro hnutí ANO. Neviděl bych naprosto žádný důvod, se někomu nabízet, někoho o něčem přesvědčovat, neb bych si byl vědom, že pokud někdo někoho potřebuje, je hnutí ANO ODS, či někoho jiného dalšího.

Jsou-li pánové a dámy z výše uvedeného hnutí, přesvědčeni, že si vystačí sami, pak jistě svou „ splendid isolation” užijí, budou mít klid na práci a nebudou se muset s nikým dělit. Pokud bych byl v pozici takto zvýhodněného subjektu, zcela určitě bych tuhle výhodu použil.

Možná, ale jen možná bych na místě ANO, koaličního partnera použil, tak asi tak mi kdysi nabízela jedna parta, že mne sebou vezmou na tůru, když se jim budu starat o jejich blaho. Vařit, stavět a bourat stan atd. Já budu mít starosti, oni si užijí. Podobně se tak chovaly některé ženy, když se domnívaly, že mají pro mne takovou cenu, že nic od nich nemohu vyžadovat, ze strachu, že přijdu o jejich přízeň.

Bohužel, tedy bohužel pro manipulanty, na tyhle manipulace moc neskáču. Chce-li mne někdo na tůru, jako pečovatele a budu-li to chtít přijmout, první na co se zeptám. „Co a kolik za práci?” Chce-li mne žena jako partnera, musí i ona něco nabídnout. Co je dost pro mne, či málo, neurčuje nikdo jiný, než já sám.

Jestliže se mi pokusí někdo vysvětlit v takovém případě, že je pro mne čest být v jejich přítomnosti, asi bych se ani nebavil. Nakonec, cestovat mohu sám a nikdy mi nikdo nenabídl něco, co bych nemohl odmítnout. A hrát někomu roli obětního beránka, který má sejmout hříchy z obětujícího, no tak asi by ten rád obětující, musel hledat jinou oběť. Myslím, že ODS není tak naivní aby něco takového udělala. Aspoň doufám. Já bych se v zájmu pana Babiše & commpany na místě ODS a pana Fialy rozhodně neobětoval.

Vyhrůžky vždy znamenají pokus o zastrašení a pokus dostat vše co nejlaciněji. Tohle je známá věc. Ti, co se dají zastrašit, prodají lacino, ti, co se zastrašit nedají, počkají a uvidí. ODS není v pozici, aby se musela začít bát. Jestli se někdo musí bát, pak jen president, protože ještě není zvolen do druhého období, stejně jako hnutí ANO. Ti rozhodně nemají nic jistého. Kdyby měli, chovali by se jinak. Napínání svalů, ještě neznamená výhru.

Ohánění se národním zájmem a zájmem všeho lidu, je další známá manipulace. Přesvědčte 51% voličů, ukažte, že máte na své vyhrůžky a pak se můžeme začít bát. Zatím, je proti hnutí ANO 122 hlasů proti 78. 122 hlasů, kdy ti lidé nemusí udělat nic. Jen čekat. A v případě ohrožení svých zájmů hlasovat proti. Hnutí ANO, musí koupit minimálně dlouhodobě 23 hlasů. Libovolných hlasů. Politika je obchod. Pro ty útlocitné, tvrdý obchod. Nic zadarmo.

Bez 23 hlasů navíc se nikam nehne. A musí platit, buď zaplatí presidentovi, nebo těm 23 poslancům, aby měli nadpoloviční většinu. Na místě těch koupených bych si dal zaplatit. Tvrdě zaplatit. Vyhrůžky, že budou další volby, jsou jen planými vyhrůžkami. Alespoň v tuhle chvíli. Teď všem, co nejsou ničím pověřeni stačí počkat a v pravou chvíli hlasovat proti.

Hnutí ANO nemá v tuhle chvíli na nic víc, než na sliby a vyhrůžky. Slibem nezarmoutíš a jak jsme říkávali, ještě v dobách, kdy jsem provozoval zápas jako vrcholový sport. „Vítěz je ten, komu rozhodčí na konci zápasu zvedne ruku, za to že vyhrál na body, nebo dostal soupeře na lopatky.”

Osm stran, ještě ani zdaleka není na lopatkách. Možná jsou některé v krizi, ale krize, jak známo, je šance jak se posílit a vyjít z krize silnější, poučenější a odhodlanější. Alespoň já jsem pár krizí v životě zažil. Z každé jsem se poučil a z každé vyšel silnější. A rozhodně nejsem jediný na světě takový. Jo jo.

PS: Pomíjím, všechny důvody, proč nejít do koalice s ANO. Uvažuji jen obchodně. V politice, obchodě a vůbec v životě, je vždy něco za něco. Jen ve výjimečných případech něco z milosrdenství a laskavosti.