Když Pán Bůh dá, soboty si užiji

Skončila dovolená, život naběhl do stejných kolejí. Jako každý rok, vždy když se vrátím z dovolené, musím zavést na oddělení kázeň a napravit uvolněné mravy.

Skončila dovolená, život naběhl do stejných kolejí. Jako každý rok, vždy když se vrátím z dovolené, musím zavést na oddělení kázeň a napravit uvolněné mravy. Většinou mi k tomu stačí jeden dva projevy, nijak dlouhé a staré mravy jsou opět na pořadu dne. A jako každý týden, práce mě bavila, ale konec týdne znamená zase velkou únavu. Dorazil jsem domu, v rámci paleo způsobu života, neboli „Primal,” podle Marka Sissona jsem si udělal řádnou večeři, jako chlap z pravěku, slaninu a vejce, rozdíl byl pouze v tom, že jsem oboje tepelně zpracoval.

Koupil jsem si totiž od Marka Sissona knihu „Primal Blueprint„ abych se něco dozvěděl o tom způsobu života. Kniha je psaná čtivě, má zajímavé výstupy, se spoustou věcí se dá souhlasit, takže dám tomu čas a prostor, abych si ověřil ty tvrzení. Na dovolené jsem jedl pochopitelně, co bylo, sladil jsem cukrem, což normálně nedělám, jenže když ujdu přes dvacet kilometrů denně se zátěží, vždy mám pocit, že si to mohu dovolit. Protože vždy o dost kilogramů zhubnu. Co jsem shodil, nerad bych nabral a už nemám čas chodit denně dvacet kilometrů, myslím, že by to ani dlouhodobě mým kolenům neprospělo, i kdybych ten čas měl.

Zkoušel jsem bezsacharidovou dietu, podle čtyřhodinového těla podle Timothy Ferrise a pravdou je, že jsem shodil, pak se úbytek váhy zastavil, ale už jsem nepřibíral. Takže, když vyzkouším něco podobného i s podobně zaměřeným cvičením, jen z malými odlišnými detaily, uvidím, co to udělá. Timothy Ferris propaguje v bezsacharidové dietě luštěniny, kdežto paleo dieta je rozhodně nedoporučuje. Zjistím a uvidím, co mi bude vyhovovat více. Za ten týden, co zkouším, byl úbytek váhy kilo a v pase centimetr. Což mě potěšilo. Každý centimetr v pase, co ubude je milý.

Nakonec maso a zelenina mi rozhodně na zdraví neublíží. Už dlouho nějak nemusím vegetariánský způsob života, ani z filozofického, ani zdravotního hlediska. Pokud jsem ho zkoušel a myslím, že jsem mu dal dost dlouhý čas, pět let není málo, tak jsem za těch pět let rozhodně nenabyl dojmu, že se jedná o něco extra zdravého a výhodného. Pochopitelně, nikomu ho nevymlouvám, nemíním vést nějakou diskusi na tohle téma, někomu možná vyhovuje, mě ne.

Maso a zelenina mi chutná, když k tomu přidám tučný tvaroh, tak je mi ještě lépe. Sice už tvaroh podle některých není paleo, ale takovými drobnostmi se nezabývám. Tvaroh ničemu neškodí. Naopak, dělá mi dobře na těle i na duši.

Vlastně od svých 34 let takhle experimentuji, jednou makrobiotika, pak takzvaná racionální výživa, k tomu jsem denně chodil kolem patnácti kilometrů procházkou. Má ubohá kolena dnes mi to vyčítají, dnes experimentuji s výše uvedenými dietami, důležité, že se mi podařilo zastavit jojo efekt, k tomu cvičím jógové techniky a v poslední době, si hraji s kettebely a TRX. Nijak zvlášť tomu posilování nedám, ale přeci jen, něco ano, abych neatrofoval. Mám takový sen, umřít zdravý, mírně opotřebovaný, nikoliv zrezivělý. Třeba mi to vyjde.

Musím říci, že se mi líbí ta myšlenka toho intenzivního, krátkého cvičení, co není nijak ničivé, vždycky, když někoho slyším, že byl v posilovně, na kole aby se zničil, tak ve mne hrkne. Celoživotně jsem se snažil se neoddělat, protože když člověku dojdou síly a zdroje, tak nikdy neví, co se může stát a kdy je bude potřebovat. Možná jsem to dělal instinktivně v dobách kdy jsem se živil manuální prací, která byla dost často velmi namáhavá a člověk si nemohl dovolit, aby se v jeden den vyčerpal natolik, že druhý den nebude schopný pracovat. Naučil jsem se tohle od starších, kteří díky tomu měli do vysokého věku slušnou pracovní výkonnost.

Takže díky tomu mi spousta věcí, které si pak přečtu v literatuře přijde jako dobře odůvodněná, logická a vlastně samozřejmá, protože tisíci lety a stovkami generací ověřená. Sice ti hoši, co píší ty knihy, tuhle moudrost občas předkládají jako vlastní objev, jen potvrzují tu zkušenost, kterou většina dlouhodobě sportujících a pracujících má. Dá se shrnout do pořekadla. „Všeho s mírou.” A ti co se hloupě ničí, aby zhubli, nebo měli větší svaly, ať si toho všeho užijí. Jejich vlastní tělo je zastaví mnohem dříve, než by si přáli.

No, za chvíli sním tvaroh, pochopitelně na noc, prý na noc má tvaroh extra účinek na ubývání tuku, dopíši blog a půjdu spát. Trochu jsem cvičil, trochu psal, je to můj způsob hry, jak doporučuje Mark Sisson, cože je také myšlenka, která má svou logiku. Hra, jak u dětí, tak u dospělých rozvíjí tvořivé schopnost, plus zvyšuje pracovní výkon s menší následnou námahou. Takže dám šlofíka, ráno nemusím nic, tedy asi se půjdu trochu projít, kouknout jestli mají v knihovně knížky, které bych si měl chuť přečíst. Pokud je knihovna otevřená. Ještě se budu muset kouknou Zkusím si trochu ten volný víkend užít podle svých představ. Jo jo.