Kde je těch dvě stě miliard soudruzi?

Občas čtu na internetu v diskusích argumenty proti EET ve stylu: „Vždyť ti starší lidé se nechtějí a ani nejsou schponi už seučit něco nového, nechtějí se zabývat internetovou gramotností.”

Občas čtu na internetu v diskusích argumenty proti EET ve stylu: „Vždyť ti starší lidé se nechtějí a ani nejsou schponi už seučit něco nového, nechtějí se zabývat internetovou gramotností.”
Zdají se mi tyhle argumenty trochu mimo. Mám pocit, že naučit se něco nového je pro člověka v mém věku nikoliv zatěžující, ale jemu prospívající. Nejsem takový sám. Vím, že je to nejen duševnímu zdraví prospívající, ale i tělesnému, jak nám kdysi docela důsledně vysvětlil pan docent Vinař na jednom školení.

Z jeho přednášky vyplynulo, že člověk, který se učí, ten lépe spí, lépe tráví, tím je zlepšeno i jeho vyprazdňování atd. Přesvědčil jsem se na vlastní osobě, že je tomu tak. Nakonec můj učitel, docent Skála, ten se učil do vysokého věku novým věcem. Bylo obdivuhodné jak byl ten člověk v obraze a jak mu to pálilo i dlouho po osmdesátce.

Takže argumentovat tímhle způsobem mi přijde navíc jako velké podceňování seniorů, mezi které už také patřím. Dá se říci, že počítačová gramotnost je z mého hlediska docela užitečná věc, pro člověka nad šedesát a více let. Možná to nejde tak rychle jako kdysi, ale pořád to jde.

Vždy když někdo vznese tenhle argument o malé schopnosti senioru se něco naučit, říkám si: „Ty toho ty mudrci víš.” Ono memorovat skutečně té paměti prospívá a nemusí se jednat jen o seniory. Mozek trénuje a tím pádem jako u každého vhodně zvoleného a přiměřeně vedeného tréninku, se jeho funkce zlepšuje. Tím se zlepšují i somatické funkce. Myslím, že pan docent Vinař dobře věděl co říká.

To je taková zvláštní móda podceňovat seniory. Nejen v oblastech kognitivních schopností, ale i třeba finančních možností. Je dost seniorů, kteří mají peníze, jsou schopni a ochotni je utratit a vlastně, když občas sleduji reklamy, zjišťuji, že tak velký segment společnosti je hodně opomíjen. Pokud není, je víceméně líčen spíš v těch komických momentech.

Ona vlastně ta pečovatelská éra, která je tak v posledních letech propagována, hodně přispívá právě ke ztrátě těch schopností. Pokud i mladého člověka manipulativně přesvědčím, že není v jeho možnostech něco udělat, pak světe div se, on se skutečně stane neschopným.

Začne fungovat ono sebenaplňující proroctví ve smyslu. „Jsem neschopný, jsou dovednosti, které nejsou pro mne dostupné!” Ti lidé se dostanou vlivem manipulace druhých, do psychického stavu sebe-pochybování, které jim zamezí cokoliv potřebného a prospěšného pro ně samé vykonat.

Tím pádem se stanou otroky, nebo přítěží, každý si může vybrat.. Nepochybuji, že mne mají moje dcery rády, ale pokud to půjde, nechci se ocitnout v situaci dědečka, o kterého je nutné neustále pečovat dávat neustále pozor. Tím jím být na krku a zatěžovat už jen svojí existencí. Nepochybuji, že není všechno v mých silách, ale v mých silách je mnohé. Třeba se naučit, bude-li to nutné, třeba i zvládnout pokladnu nutnou k EET.

Stejně jako se dá snadněji manipulovat se seniory, kteří byli dlouhodobě a cíleně vystaveni bolševické a současné manipulaci, že si nemají s ničím dělat starosti, neb „milosrdný, vše zajišťující stát” potažmo státní úředník se o vše postará, vše zařídí, tak se dá manipulovat s dětmi, ale nejen s dětmi. S kýmkoliv.

Naučit se čelit manipulacím, naučit se je rozeznávat, naučit se je eliminovat velmi prospěšné pr každého jednoho člověka. Vždy, když čtu ty argumenty o těch miliardách, co na nás čekají, pokud se správně vyberou díky EET, říkám si. „Bože můj, oni fakt věří, že jim tohle spolknu, že neumím počítat a nic si nepamatuji? Vždyť povídali, že mimo systém prochází ročně 200-300 miliard Kč. Ty stačí jen vybrat a nemusí se zvyšovat daně. Kde je těch 182 miliard Kč, co chybí, když dnes slibují pouhých 18 miliard? ”

Dokonce jsem to spočítal z hlavy a pamatuji si, že „pravicová vláda padla v červnu 2013. To je skoro tři a půl roku. Zatím těch 182 miliard unikajících mimo systém nikdo z těch dvou následujících vlád nenašel. Takže manipulace jako hrom. Napřed 200 miliard, (budu velkorysý a budu operovat jen s nižší částkou.) Teď 18 miliard, za které bude pětistovka pro důchodce. Tedy mohla by být. Nebo nějaké školky atd.

No a co těch 182 miliard soudruzi, co jste nevybrali? Víte, co by za ně mohlo být, třeba kolik kilometrů dálnic? případně pět tisíc pro každého důchodce měsíčně. A když to z hlavy spočítám a třemi násobím, tak 3×182=546 miliard Kč, za tři roky. Půl roku jsem vám dal na hledání. A teď jen 18 miliard ročně. Nějak vás ta velkorysost přešla. Čím to?

Pokud se vámi dá někdo manipulovat a věří vám, má jen co chtěl. Věří, že když se vybere 18 miliard navíc, bude se moc na ulici svítit, poteče voda, jak jsem se dočetl v jednom komentáři, bude díky tomu bezplatné školství a další podobné perly. Já nejsem ekonom, vím jen, že když si koupím žitnou placku, která stojí asi 13 Kč, tak navíc jsem zaplatil DPH 21%. Ty vybírá stát. Z každé housky, z každého banánu, z každých ponožek, co kdo prodá, nemohu nic koupit, aniž bych státu za to, že nakupuji, nedal ze svých peněz 21% navíc. A jsou další daně, které stát vybírá, aniž by za to občanovi něco dal.

Loupí politik za bílého dne, a mne nařkne zlodějem, který mu upírá jeho peníze. Ty prý mu patří. Takhle, on se tváří, že jsou to společné peníze a on je jen spravuje. Z hlediska socanského politika patří státu moje peníze, které jsem si vydělal. Pokud mu je nedám, okrádám ty druhé. Tahle argumentace z hlediska manipulace nemá chybu. Tomu se říká manipulace za pomoci hodnocení. Nic jsme ti sice na tvou činnost nedali, ale: Děláš, vyděláváš, nedáváš nám co nám patří všem, jsi zloděj a parazit! Marxismus v praxi s kapitalistickým nátěrem. Socialistické uvažování mnohých našich spoluobčanů. A soudruzi se jen tetelí. Jo jo.