Je to fakt jen pro lidi

Našel jsem zalíbení ve fluxboxu. Pro jiné čtenáře než ábíčka mluvím o příjemném rychlém grafickém prostředí, které se používá jak v Linuxu, tak například v NetBSD, FreeBSD a OpenBSD.

Našel jsem zalíbení ve fluxboxu. Pro jiné čtenáře než ábíčka mluvím o příjemném rychlém grafickém prostředí, které se používá jak v Linuxu, tak například v NetBSD, FreeBSD a OpenBSD. Kde ještě jinde nevím, protože jsem zatím jiné operační systémy nevyzkoušel. Pak ještě Windows, ale každý kdo tohle čte mimo ábíčko ví, že ve Windows se žádné jiné prostředí, než co je hlavní vyzkoušet nedá. Nebo dá? V těhle operačních systémech ano. Proto je mám rád a používám je. Teď s nimi zkouším i různá prostředí, která každé nějaký čas testuji a zkouším ovládání a konfiguraci.

Musím říci, že když jsem nedávno objevil jak ve fluxboxu spouštět za pomoci klávesových zkratek různé aplikace (opět pro neseznámené z Linuxem a dalšími OS jsou programy pro uživatele.) cítím nesmírnou pohodu. Klepnu na levý Alt+f a mám na skle skvělý internetový prohlížeč Firefox. A tak dál a tak dál. Chci-li psát někomu dokument za pomoci další zkratky otevřu Openoffice, což je alternativa Wordu a potažmo Office z z woken obecně, a píši dokument. Jenže já v něm nepíši a používám jej pouze na čtení příloh, které mi nesvědomití uživatele posílají, protože neznají takové úžasné textové editory jež umí skvěle pracovat s textem, uživateli poskytují výkon a pohodlí. Samozřejmě z nich používám ten nejskvělejší z nich VIM (a jestli flamisti z ábíčka budou tuto skutečnost popírat, padně na ně pekelný Lunuxový a Unixový oheň, a dštít na ně bude síra pekelná. Z téhož otevřeného zdroje pod licencí GNU.) Co je licence GNU se dočtete TADY (zde klepnout prosím)

Často mi moji čtenáři říkají, že ty věci o Linuxu moc nečtou. Chybu dělají, protože na těch zavirovaných šunkách co doma provozují a jimž hrdě říkají osobní počítač, by pravděpodobně linuxové distro docela pěkně chodilo. Bez virů. A měli by vše legální a nemuseli by se doprošovat znalejších aby jim stáhli. Tedy přesněji řečeno, většinou ukradli potřebné programy pro které musejí pak po internetu shánět cracky. Takové mazané distro pro začátečníky je Mandriva a Ubuntu.

Mandriva je asi lepší, protože má zcela podrobnou praktickou příručku, podle které nainstaluje a spravuje svůj PC skoro každý. Dá s bezproblémově koupit ve větších knihkupectvích. Jak je na tom Ubuntu nevím, protože k tomuhle distru jsem se ještě neprobil. Ale na tomhle odkazu laskavý čtenář dojde poučení Abíčko (zde klepnout prosím.) Tam se mnohé mnohý zajímající se čtenář, čtenářka dozví více. Méně rozumní chodí i na root.cz, ale to už jen v době nejvyšší nouze.

Mám s Linuxem jen ty nejlepší zkušenosti. Všechno funguje. No skoro všechno. A pokud jsem uměl málo a používal Mandrake, dnešní Mandrivu nikdy jsem nebyl v koncích. Měl jsem vše co jsem potřeboval. Pouze z hrami v Linuxu nemám zkušenost, ale borci na Abíčku ano a jistě rádi poradí. Konečně můžete si nechat na disku kus woken. Za pomoci Mandrivy nastavíte disk aby se vám tam vešlo co potřebujete. Tedy pokud máte aspoň 10 gigový disk. (pro flamisty, mám to vyzkoušené na notebooku. Jak wokna tak mandrake. Obojí se vešlo a chodilo. Později jsem to vylepšil Debianem. Woody.) Takže na kusu wokna a na kusu Linux. Děti si hrají, vy brouzdáte po netu, muzika hraje, ukazujete závistivým sousedům fotky z dovolený. Při dostatečně výkonném procesoru i filmy promítáte. Konečně když chcete hrát většinu her, tak žádného chcípáčka PC už asi nemáte. A to vše zdarma, stabilní a bez virů.

Ujištuji vás, že pokud chcete jen psát maily a texty, brouzdat po netu přehrávat muziku a koukat na filmy. Mandriva, Ubuntu, SuSe a další distra, co jsou více přizpůsobené pro běžného uživatele vám budou sloužit dlouho a dlouho a brzy hravě zapomenete na wokna. Jedině ty viry vám budou scházet. Ale s tím se snad psychicky vyrovnáte. Pokud ne, obrátíte se na mě a já vás z toho dostanu. 🙂 Budete li toužit někomu psát moc hezké maily z kvalitními přílohami, budete používat TeTeX a nebo Tex Live. Ale tím vás nebudu strašit. Konečně v OpenOffice je konvertor na převedení dokumentu do formátu PDF a většině to asi bude stačit. Dobře se z PDF tiskne. Alespoň mě.

Ovšem kdo propadne kouzlu psaní ve VIM a posléze práci v TeXu bude potěšen možnostmi jež to dává. Poštovní aplikace Mozilla-Thunderbird uspokojí i náročné. Zapomenete na Outlook a další hrůzy. Budete psát hezky česky. I na televizi se budete moci dívat. Televizní karta zajistí vaše pohodlí. Samozřejmě si zajistíte takovou co chodí pod Linuxem, což je myslím, jak tak čtu většina karet. Místo TotalCommanderu, Krusader a s tím jestli někdo chce aby mu wokna Linux připomínal co nejvíc, grafické prostředí KDE.

To má malinkou nevýhodu, že na některé ty šunky už bude moc velké. A pomalé, případně nebude chodit. To je podle pravdy nutné říci. Ale na nových noteboocích a jiných trošku silnějších sestavách už bezproblémově vše. Mandriva má spoustu výhod pro začatečníka, protože k většině hardwaru je ovladač, tedy chodí tiskárny, skenery, a další zařízení.

Nenechte se na ábíčku zmást znalci. Jsou většinou slušní, ale řeší jiné problémy, Naštěstí mnozí před vámi nevěděli, ptali se doptali se. V dotazech je slušné vyhledávání a většina běžných potíží věcí popsána a vyřešena. Srozumitelně. Dosvědčuji. Za svým svědectvím si stojím. Jo jo. Linux to je život. Když nic jiného, tak pohodlí legality a stability. Jak chodí wokna už dlouho nevím, ale ti co s nimi občas mluvím a mají pořád ještě něco jako Windows98 budou z Linuxem asi spokojenější.

Zřejmě budou spokojenější i když mají XP. Ale chápu, že zvyk je zvyk a když to pořád ještě nějak chodí a nerestartuje se to víckrát jak osmkrát za večer, je to snesitelné. Pak nic neměnte. Konečně restart, než systém naběhne, to vše vám dá možnost se protáhnout, uvařit kafe a tak. Je vidět, že strejda Bill i vy sami na své zdraví myslíte. Nenechte se odradit mou leností a mými nadměrnými požadavky při práci, kdy chci aby mi vše fungovalo a nic nepadalo. Jste mnohem tvrdší a méně rozmazlení než já.

Nepochybně ti Z těch co hoví obému jak Linuxu, tak woknům mě opraví, že jim teda ty wokna nepadají. Jim ne, ale v mém okolí, koho znám, kdekomu. Díky virům a dalším jiným objektivním záležitostem. Prostě padají. Restart je velmi častá záležitost. Pro některé ne tak častá. Tak a to bude pro dnes z propagace Linuxu a jiných otevřených operačních systému vše.

Je jasný den a na horami září duha.
To Bůh vítá dobrodruha.
F.A. Elstner

Třeba i linuxového.