Dopis Heleně

Na komentářích kolem blogrů „Zavolej a budu mít radost”a „Riziko neprospěchu” se ukazuje, většina nesmyslných mýtů a teorií kolem vztahu muž a žena.

Na komentářích kolem blogrů „Zavolej a budu mít radost”a „Riziko neprospěchu” se ukazuje, většina nesmyslných mýtů a teorií kolem vztahu muž a žena. Stačí si přečíst několik vět, které předtím nebyly vyřčené: Myslím si i,že jsem celkem tolerantní..Petr celkem dost pije,každý den
pivo,víno,tvrdý alkohol…nikdy jsem ho nijak neomezovala…jednou mu i kvůli pití sebrali na půl roku řidičák…myslela jsem,že ho to vyléčilo a když si něco dá,už za volant sedat nebude,ale dělá to zas.. Petr jezdí na koncerty poslouchá punk,nevadilo mi to když se vracel až ráno a pak mu bylo celý den zle…

A je jasno. Jasno v tom, že pokud Petr pije, pak se jedná o celkem jasnou záležitost, kterou Helena vyřešila ve svůj prospěch. Člověk, který pije, je docela obyčejný sobec. Ze sobcem s e žije těžko a většina lidí, mužů a žen pokud dokážou upustit fetujícího, nebo pijícího sobce, zjistí jedno. Život je pro tu chvíli těžší, ale dlouhodobě snazší.

Kdybych seděl v televizním studiu, zcela určitě by se mě moderátor zeptal: Co Heleně poradíte? Zasmál bych se a řekl bych. „Není co radit.” Udělala to nejrozumnější co mohla. Vzdálila se na bezpečný odstup od rizikové situace. Petr nemá zájem zatím změnit své chování, které pravděpodobně pramení z nadměrného používání alkoholu. Takže Helena je snad v relativním bezpečí i s dítětem.

Heleno,

chápu vás, že milujete tohoto muže, přes všechno co s ním prožíváte, ale je rozumné že, přes veškerou lásku k němu jste se rozhodla nezachraňovat jeho, ale sebe a dítě.

V tuhle chvíli návštěva manželské poradny není špatně, ale zřejmě to chce se obrátit jinam. Najít ve svém okolí, někoho kdo pracuje s lidmi, kteří mají vztahové potíže podobného typu jako vy Heleno. Jediné co mohu v tuhle chvíli Heleno vám nabídnout je aby jste se vrátila o několik blogů zpět, našla blogy pod názvem „Zachránci a nezachránění.” Pročetla, případně si obstarala moji knihu „Ze závislosti do nezávislosti,” která je z větší části věnována právě potížím rodinných příslušníků, kteří prožívají podobný osud jako vy. V žádném případě nejsem schopný tímto způsobem vám poskytovat terapii. Pokud by jste byla v dosahu, bezproblémově bych vám ji bezplatnou nabídl, protože v Praze mám skupinu rodinných příslušníků závislých.

Neudělala jste žádnou zvláštní chybu. Prostě jste se zamilovala, do člověka, který je problémový sám pro sebe a ohrožuje svým chováním nejen vás, ale i sebe. Třeba jízdou pod vlivem alkoholu. Bohužel vaše požadavky v tuhle chvíli asi není schopný plnit. S tím se musíte smířit, případně navštívit nějaký odbor sociální péče. Předpokládám, že blog bude číst i Markéta a ta je v tomhle mnohem víc informovaná, než já. Takže Markétu prosím o poskytnutí informací, pokud ji požádáte.

Samozřejmě stále na Petrovi žádejte aby plnil své závazky. Pokud nedostanete vše pro tuhle chvíli, dostanete aspoň něco. Neulehčujte mu jeho pozici. Jestliže vás má rád, pak jistě se pokusí postupně upravit své chování vůči vám, pokud ne, zřejmě jeho sliby jsou jen pokusem o manipulaci, jak vás udržet v roli poslušné ženy, se kterou si může dělat co chce. Tahle pozice zřejmě není vaším snem ani ve vašem zájmu.

Pokud to nechcete řešit až takhle veřejně, pak mi napište na janjilek@janjilek.cz a budete-li mít zájem, poskytnu vám telefon na sebe, abychom třeba něco málo probrali, kam se obrátit a co podniknout. Rozhodně na vás nebudu chtít aby jste zachraňovala Petra, to není ve vaší moci. Udělejte všechno co je ve vašich silách pro sebe a dítě a myslím, že se zcela určitě tím způsobem váš život zlepší. Přeji vám sílu, vytrvalost a odvahu. Budete tohle vše potřebovat. Jan Jílek.