Čekej a zlepšuj

jak si tak čtu některé komentáře, tedy především Heleny, uvědomuji si kolik znám lidí, kteří díky svému přání s někým být se systematicky dostávají do potíží.

jak si tak čtu některé komentáře, tedy především Heleny, uvědomuji si kolik znám lidí, kteří díky svému přání s někým být se systematicky dostávají do potíží. Doufají naivně a dobromyslně věříce, že ten druhý pochopí, uzná, změní. Nepochopí, neuzná nezmění. Nemá důvod. Pokud totiž jasně ztratil zájem, a je nezralý, pak mu ten co dolejzá slouží jen jako terč pro jeho blbé nálady. Rozdíl je pouze ve formě a v podání. Samozřejmě pokud zde ocituji Helenina slova ..jsem zářný příklad toho,jak dokáže chlap zničit,rozložit a zašlapat ženskou..pan Jílek by možná poznamenal

…protože jsem se nechala..ale já mu věřila…co je to za člověka,kterému se nedá věřit?vůbec nic.

Pak ji musím přikývnout na souhlas. Helena prostě chce chlapa, který se chová jak se chová. Zřejmě zcela jinak, než Helena očekává od milujícího muže. To že je otcem dítěte mu pravděpodobně nezabrání aby se choval k Heleně tak i nadále.

Co píši, je zřejmě tvrdé pro Helenu. Nepochopila, že láska se nedá ani vynutit, ani vyprosit. Jsou-li lidé spolu z rozumu, což vůbec nemusí být špatně, pak se snášejí. Rozum jim říká, že je výhodné se chovat tak aby manželství a partnerství přinášelo prospěch oběma. Podobné jako kolegové v práci. Láskou k sobě neplanou, ale snášejí se chovají se k sobě slušně, protože má takový vztah pro ně výhody. Dokonce se ani nepodvádějí, protože podvod všichni snášíme obtížně. Neříkají si takoví partneři všechno, ale říkají si co je důležité. Většina lidí, a musím říci včetně mě preferuje vztah založený na lásce, ale uznávám, že jsou mnozí lidé, kterým vztah z rozumu vyhovuje. Nijak je nedeptá, neničí poskytuje jim vzájemnou oporu a spolehnutí jeden na druhého v dobách těžkých.

Problém nastane tehdy, když se začne tlačit z povinnosti. Ano máme závazky máme povinnosti a nejvíce fungují, pokud je přijmeme dobrovolně, třeba i z toho rozumu. Pokud jsme tlačeni do nich z povinnosti, pak fungují méně a nebo vůbec. Myslím ty vztahy. Na místě Petra bych Heleně, zcela klidně v soukromí i u soudu řekl. Nic proti tobě nemám. Jen žít s tebou nechci. Jsi matka mého dítěte, na kterém mi záleží. Protože vidím, že výhodnější je aby si nepracovala a starala se o dítě, budu tě do určitého času podporovat. Nebudu s tebou bydlet a nebudu se starat s kým žiješ a s kým ne. Nebudu se starat jestli má peníze nebo ne. Jediné na čem mi záleží je Kamila. Nesnesu tě vedle sebe a nepřineslo by to nic dobrého pro mne, pro tebe i pro Kamilu. Takže se s tebou dohodnu na tom, že třeba do doby, než se vdáš, než Kamila půjde do školy, budu tě živit, budu tě v rámci svých omezených možností podporovat. Nepočítej s tím, že se budu snažit aby si měla stejnou životní úroveň jako mám já. O to se budu snažit u Kamily, ne u tebe. Je mi jedno, jestli máš troje boty a nebo jen kecky. Tyhle věci mě zajímají jen u Kamily.

Tohle bych Heleně na Petrově místě nabídl. Buď by vzala, nebo by se musela soudit. V případě, že by chtěla víc. Ale jestli bych s ní nechtěl žít, neumím si představit, že bych u nějakého soudu slíbil, že se polepším. Z čeho? Láska se nedá nařídit, vyprosit ani vynutit. Touha s někým žít nadirigovat.

Pokud si někdo myslí, že tohle co jsem napsal je jen nějaký kec, tak ho rád upozorním, že tohle fungovalo dlouhá léta u mě a mé první ženy. Dohodli jsme se a dohodu jsme oba dodržovali. S malinkými pokusy ze strany Jarky o menší úpravy. Skutečně ona dohoda fungovala. Dodržovali jsme dohodu a nevzpomínám si, že bychom měli za ty léta mezi sebou větší konflikt, pokud už vůbec nějaký. Konflikty jsem měli před uzavřením dohody. Pak jsme se oba v zájmu dětí střežili ji porušit. Byl jsem sice ten, co způsobil rozpad manželství, ale díky tomu, že Jarka měla opravdu na mysli především zájmy dětí a nechtěla je používat jako odvetný prostředek, dopadlo všechno v rámci možností jak nejlépe mohlo.

Je hezké vsadit na jednu kartu, vypadá to tak úžasně odvážné, ale zřejmě málo rozumné. Spor se nedá vyhrát. Pokud jsem například ve sporu s uživatelkou na chatu kvůli blogům, mohu blog, který ji vadí smazat. Pokud ona nenásleduje, pak jsem udělal smířlivý krok, kterým jsme nic neprohrál a nechám ji její nesmířlivosti. Ona potom riskuje mnohem víc a já nepotřebuji vyhrát, potřebuji jen klid. Jestli mi ho ani po mém smířlivém kroku neposkytne, pak riskuje jako riskují ony manželky, které nechtějí klid, nechtějí dohodu, chtějí pomstu. Chce li se někdo pomstít, musí počítat s tím, že pomstychtivost přináší ztráty na obou stranách. Ovšem mnohdy ztratí víc pomstychtivý. Všiml jsem si během života jedné věci. Ti co se mstí, ač mnohdy oprávněně, ztrácejí přízeň okolí pokud neprojeví ochotu se usmířit, slevit ze své pomsty.

Tedy Heleno: Jestliže se nejste schopni dohodnout, pak soud není pomsta ani vyhrožování. Soud je prostředek jak docílit toho, aby si ty i Kamila dostaly na co máte zákonný nárok od otce dítěte. Neexistuje zákon, který Petra donutí aby si tě vzal a aby tě měl rád. Žádný soud nemá sílu prosadit dodržení jeho slibu. Chápu, že tě bolí jeho odmítnutí, chápu, že se tě dotýkají urážky Petrem vyřčené, ale jeho nejsi schopna změnit. Jestliže si udělala chybu, že jsi šla do jeho domu, pak už se nedá nic dělat, než seženeš něco dalšího musíš si poradit sama. Nečekal bych, že Petr bude mít nějakou potřebu aby si tam cítila dobře. Zřejmě si sítě a další věci musíš pořídit sama a nebo nechat jak to je a žít v tom co je. I kdyby ti kdokoliv radil něco jiného, tak dům je jeho a v tuhle chvíli jsi odkázaná na jeho dobrou vůli zda tě tam nechá nebo ne. On má jen vyživovací povinnost, nikoliv ubytovací. Samozřejmě může mít dojem, že mu působiš potíže, tím že budeš žádat o příspěvek i na sebe. Jak bude velký a zda bude nějaký o tom rozhoduje soud, pokud se nedohodnete jinak. Ale povinnost přispívat má. Povinnost s tebou být ne.

Doporučuji ti chodit do poradny i bez Petra, doporučuji ti chodit jestli najdeš nějakou možnost do skupinové terapie, protože tam mnohé o sobě pochopíš a díky tomu se mnohého vyvaruješ. Nehledej viníka, hledej možnost jak si polepšit. I když nakrásně viníka najdeš, potrestáš, tvá životní úroveň se nezlepší. Všechno ostatní mimo zlepšení své životní situace v tuto chvíli jen odčerpává energii a maří možnosti vedoucí ke zlepšení. Chápu, že tvoje nálady jdou nahoru a dolu. Je to dáno tím, že jsi zatím nevyrovnaná. Být nevyrovnaný je docela časté. Není nikde napsáno, že musíš nutně být nevyrovnaná do konce života. Chvíli trvá, než člověk získá zcela rovnováhu, ale proces získávání rovnováhy přináší jednu dobrou věc. Jestliže v něm pokračuje, tak každé malé zlepšení rovnováhy přináší zlepšení životního údělu. Lidé sice chtějí všechno hned, jenže chtít můžou. Nakonec zjistí, že buď skončí a zůstanou v nerovnováze, nebo budou pokračovat, ale jejich vychýlení se budou zmenšovat. Takže klidně si tu ulevuj dál a modli se a čekej. Při čekání si zlepšuj svoje obydlí. Tak aby se ti tam líbilo. po kouskách a bez spěchu. Máš celý život před sebou.

Jan Jílek