V civilizaci

Tak jsem po několika hodinách čekání, spokojeného čekaní na lavičce ve vesnici Welford, což je kousek od Northamptomu, se Lukáše dočkal. Dorazil o půlnoci.

Tak jsem po několika hodinách čekání, spokojeného čekaní na lavičce ve vesnici Welford, což je kousek od Northamptomu, se Lukáše dočkal. Dorazil o půlnoci. Po své šichtě jel pro mne dvěstě kilometrů. Tomu se říká přátelství. Po cestě jsme probírali různé věci, Angličany, ženský, další jiné k životu důležité věci. Neměl to Lukáš lehký, zrovna jsem nevoněl a po dojezdu jsem vlezl do vany, abych se odmáčel. Pak se mé pachové nastavení zlepšilo.

Horká voda a pohodlná postel mnohé spravila. Noha mě bolí, ale jsem v klidu, sedím u pc, piji kafe, píši blog, dokonce jsem si na Lukášově pc upgradoval iPhone, nastavil cz_qwerty, protože jsem na ně zvyklý, a tak mi nic nechybí. Lukáš se odebral za pracovními povinnostmi. Já jsem mezitím probral s jednou známou doktorkou na facebooku své potíže, shodli jsme se na tom, že nejlepší bude opravdu nechat nohu v klidu, už nikam moc nepochodovat.

Všiml jsme si včera, že se na webu ČT rozjela i diskuse na téma moje knihy. I nakladatelství Coren si tam pochopitelně přisadilo a inzerovalo tam knihy, které, jak já se domnívám, vydalo sice pod mým jménem, ale neoprávněně. Holt se chce paní Valdaufová přiživit na mé mediální známosti. Tak ať si užije. Divím se jen, že to tam admin nechal.

Další má „příznivkyně“ momentálně píše opus na téma „léčba závislosti.“ Jsem si to dílko přečetl a všiml jsem si, že tam použila mnohé pasáže z Nešpora. Tedy je přeložila do slovenštiny. Má ta dáma takovou schopnost někde na netu něco najít, nějaké příručky a ty opsat. Kompilát se tomu říká. Támhle něco ukradu, támhle něco obšlehnu a už mám veledílo. Zřejmě doufá, že si ji někdo všimne. Dal jsem si práci a zhlédl pořad, který mi doporučila. „Pasce závislosti“ Hezky udělané, ale skutečně něco jiného, než jsme udělali my. Není to horší, není to lepší, je to jiné.

Bohužel, takových varovných pořadů jsem viděl mnohem víc, než ta dáma tuší. A přesně další takový pořad jsem nechtěl dělat. Žádné autentické postavy, žádní klienti, kteří se tak trochu i vytahují, že to jsou oni, co to zvládli. Žádné dramatické popisy. Hezky ukázat, jak se opravdu, ti docela slušní lidé, v opici, nebo hráčské vášni, případně na dojezdu chovají. Vím jak rádi se chodí pacienti předvádět v léčebně, třeba medikům. To je přesně něco co jsem nechtěl. Chtěl jsem příběh a chtěl jsem aby bylo vidět i co s tím, jak z toho. A nebo, jak se prostě dlouho nevede s tím cokoliv udělat, dokud ti lidé nedojdou až za hranu.

Stejně jako jsem nechtěl napsat nikdy příručku, jaké píše Nešpor na téma „Jak překonat závislost na alkoholu.“ A podobné. Prostě mi šlo o to ukázat tu dimensi, která je málokdy ukázaná. Terapie jako šance ke zvládnutí života, terapie, která vede člověka k využití možností, co život nabízí. Na základě abstinence. Abstinence nikoliv jako cíle, ale jako prostředku pro závislého. Stejně jako pro ty spoluzávislé, když pochopí, že život na nich chce, aby se nedali manipulovat, vydírat, okrádat. Takovým chováním nakonec prospějí sobě i těm závislým.

Jsem v kontaktu s mnohými klienty, kteří absolvovali terapii v mých skupinách a dnes prostě prosperují, mají své místo v životě. Ti co pochopili, že se napřed musí zeptat, co od nich ten život chce? A když se zeptají a slyší požadavky života a tomu svému životu dají, co od nich chce a potřebuje, pak dostanou, biblicky řečeno, zpět míru vrchovatou, našlapanou.

Jinak byl to moc hezký výlet, ten letošní po Anglii. Záměrně tomu říkám výlet, protože jsem si tak moc nevěřil, díky té loňské angio plastice, takže jsem byl zvědavý jak to půjde. Docela to šlo, až na to koleno. Samozřejmě puchýře, naražený žebra, déšť, to patří k životu chodce, ale to koleno fakt mohlo vydržet. No nemám mu to za zlé, zase zkusím pobýt někde na místě, věřím, že Lukáš myslí své pozvání vážně a tedy nebudu spěchat, prohlédnu Norwich, koupím sobě i Ritě něco hezkého. Před chvílí Lukáš dovalil celou pizzu, jak jsem za ty tři týdny navyklý na skromnost, asi se mi stáhnul žaludek, snědl jsem jen necelou půlku. I když je dobrá.

Viděl jsem spoustu zajímavých věcí. A krásně jsem zhubnul, podle kalhot tak o dvanáct kilo. Což mě těší. Ten pupek, co mi narost, mi zas tolik dobře nedělá. Takže jsem spojil příjemný s užitečným. V angličtině jsem se nijak zvlášť nezlepšil, ale zjistil jsem že trochu víc rozumím a že jsem schopný pochopit a odvodit, co asi říkají. No nechám si zas něco na jindy.