Trochu se protáhni, mysl si uvolni

Vždy, když jsou na mě chmury, nebaví mě ani číst ani sledovat nějaké filmy, či pořady v televizi, nebo momentálně na Netflixu, nikdy, opravdu nikdy nezklame pomalý protahovací pohyb.

jsem-li doma, nebo někde jinde sám, cítím, že bz na mne mohla lézt nuda, pak uvolňovací, protahovací cviky mají na mě neskutečně blahodárný účinek. Ten blahodárný účinek prožívám už 34 let, co tuhle metodu praktikuji.

Kombinuji čikung se sarva hita ásanami. Tak jednou dvakrát přes den. Pár minut a je po splínu. Tohle může cvičit člověk kdekoliv, kdykoliv, žádná prudká akrobacie, ale opravdu jen jemné protahovací a uvolňovací techniky kombinované s dechem.

Uvolní se a dá se do pohybu lymfatický systém, ten odstraní toxické látky, dokonce jsou hlasy, že kdo takhle pracuje s lymfatickým systémem, ten dělá dost pro to aby limitoval vznik rakoviny. Také chůze napomáhá rozproudění lymfatického systému.

Pochopitelně mám vyhrazený čas na samotné cvičení jógových technik, tak hodinu denně, většinou v noci, kdy je klid. Ale ty protahovací techniky pes den, dělají mi den krásným a vlídným. Vždy se odpoutám od světa, přeruším tok myšlenek, ne vždy má člověk jen pozitivní mysl a takový občasný myšlenkový průjem je dobré přerušit a nenechat ho rozjet.

Díval jsem se na Spartu s Plzní, nepotěšila mě Sparta prohrou, ale to už tak bývá. nemohu mít jen samou radost. Jinak svatováclavský svátek se vyvedl. Už tím klidem, že jsem nikam nemusel, nic jsem nemusel, mohl jsem si jen tak přemýšlet, meditovat a číst si blogy a komentáře na internetu.

Zaujal mne na ČT2 pořad o Boleslavovi, bratra a vraha sv.Václava. pokud ne vraha, tak původce jeho smrti. Inu, státnost se občas upevňuje různými způsoby a Přemyslovci fakt nebyli žádní beránci. Kdyby byli, asi by se jako vládnoucí rod v těch drsných dobách, kdy se spory vyřizovaly mečem a sekyrou, dlouho na trůnu neudrželi.

V tomhle směru byli kadeti bolševici. Těm se nikdy nikdo v teroru a vraždění nevyrovnal. Na ty byl i genosse Hitler krátký. A to byl nějaký sekáč. jenže Stalin, Mao, Pol Pot a další menší vrahové, za několik málo desetiletí, kdy byli u moci, předčili všechny vrahy, co za historii lidstva existovali. A teď mi budou různí bolševičtí práskači a podporovatelé bolševiků vykládat jak to bylo skvělý.

Nic, nebudu se zabývat bolševiky. Má láska by se měla vrátit z Opavy zítra odpoledne a mohli bychom se jít koupat někam do Vltavy. Dal jsem si dnes dvakrát studenou sprchu, což je velmi příjemná záležitost, ale studená voda v řece je studená voda v řece. Koukal jsem, že by mohlo být i docela dobré koupání někde v nějakém zatopeném lomu. Tak uvidíme.

Člověk by si měl dělat malé radosti, které mu zpříjemňují život. Koupání, fotbal, procházka, něco pěknýho si přečíst, natáhnout třeba na trávu, sednout na kámen u řeky a jen tak se dívat jak řeka plyne.

Tohle jsem miloval u plavby. V létě se třeba večer, kdy ještě bylo světlo, zastavilo někde ve vrbičkách, jak se říkalo, voda v řece tiše šuměla, teplý vánek, seděl jsem na pultru, což je jinak česky pachole na který se vázaly lana a jen tak jsem zíral. Jo jo.

Asi takhle to posezení vypadalo. Tady jsem coby mladý lodník na člunu. Kolem roku 1978-9 A fotka je pořízená za jízdy.