Špetka praxe

Našel jsem si novou zábavu. Studuji staré taoistické spisy, tedy překlady a převyprávění. Zkouším některé techniky a zjišťuji, že mají docela efektivitu. Týkají se ty techniky zdravého sexu, tím pádem zdravého života.

Číňané, a nejen oni, ale i Indové, Japonci, mají za to, že jejich metody, jsou nejlepšími metodami prevence. S čímž se dá částečně souhlasit. Trochu jsem si něco málo nastudoval, pochopitelně, mám mezery ve vzdělání, ale zlepšuji se a protože tyto metody slibují dlouhověkost, myslím si, že za pokus člověk nic nedá. Trochu si zacvičí, času mám docela dost a mohu zjistit, jestli ty metody zajišťují tu dlouhověkost.

Nějak se mi pořád ještě nechce se pohybovat jako stařec, myslet jako stařec a cítit se jako stařec. Chápu, že nejsem mladík, ani se mladíkem necítím, ale i lidé pokročilejšího věku, mohou mít radost ze života, pokud se o sebe starají. Nemusí je nutně bolet celé tělo po ránu. Třeba jen něco a někdy.

Starostí o sebe, nemám na mysli objíždět Prahu a hledat, kde mají nejlacinější rajčata, chleba, nebo maso. Staerostí o sebe mám na mysli, že považuji za nutné pokud možno neonemocnět, nevysedávat po čekárnách u doktorů a vést řeči o chorobách s babičkami mého věku. Tuhle metodu stárnutí nechám jiným. Pokud možno mladším. Praktikovat prevenci.

Není mým snem, vyhlížet, kdy přijdu na řadu a mezitím vyslechnout seznam všech chorob, kterými přítomní disponují. Nebo se rozčilovat, že mne někdo předběhl, sestra na mě má jako na seniora dost času, protože jak jsem zachytil za těch několik svých zkušeností, kdy jsem po čekárnách seděl, obecné mínění, že důchodci, či lidé v jejich věku mají obecně dost času a vysedávat po čekárnách je jejich „nejlepším” sociálním kontaktem.

Možná tomu tak je, ale necítím zas až takovou nutnost tuhle zkušenost získat. Či ji rozvíjet. Raději věnuji trochu času tomu shánění informací, studiu a praxi. Neb jak praví stará moudrost, mnohými učiteli opakovaná. „Špetka praxe, lepší než tuny teorie.” Ve sportu a sexu, v józe a dalších metodách zabývající se celým člověkem tahle moudrost platí.

Mám-li na mysli celého člověka, mám na mysli, že sex není jen o sexu, ale také třeba o schopnosti najít partnera k sexu, udržet si ho a rozvíjet s ním ty krásné sexuální praktiky popsané v tantře a v Tao sexu. Znamená, že se člověk musí umět chovat, myslet, hledat aby mohl praktikovat. Stejně tak sport není jen o sportu, ale o způsobu stravování, způsobu trénování, umění vzdělávání shánění informací a také o vlastní existenci mezi sportujícími lidmi.

Mohl bych pokračovat, ale spoléhám na schopnost čtenářů domyslet vše, co je třeba. Většinou lidem stačí naznačit a oni dokáží už hledat, myslet a rozvíjet sami. V tomhle si myslím je Evropa podstatně dál, než Asie. Samostatnost se tu hodně cení. Stejně jako se cení, když se s něčím nedělají tajnosti. A jsou-li lidé ochotni prověřit ty teorie, nakonec se ukáže zda ty „pravdy” východními mudrci hlásané, jsou těmi Pravdami.

Člověk se jinak nedozví, jestli je čchi-kung funkční, stejně jako Hathajóga, pokud nepraktikuje. Nedozví se jestli se dožije sta a více lety, jako ti bájní mudrcové, co se podle některých tvrzení dožívali díky taoistickým sexuálním technikám více jak sto padesáti let. V plné svěžesti a síle. Zkusíme a uvidíme. Gandhí si údajně nechával v loži mladou dívku, aby mu dodávala bezkontaktním způsobem energii. Zajímavý způsob. Jemu tahle metoda vyhovovala, zdalipak i té mladé dívce?

Inu světci, hlavně ti východní mají občas své zvyky. Bohužel Gándhiho v jeho 78 letech zastřelili, takže se nedozvíme, jestli metoda mladé 18 leté dívky v loži funguje. A ten věk prodlužuje, protože se takto dá energie absorbovat. Jedině vyzkoušet. Na druhou stranu, třeba by byla dívka na starce, jsou takové, a mohla by se cítit dotčená, že stařec nejeví zájem o její krásné tělo a ještě krásnější duši.

Krásné ženy si cení toho, když se muži zajímají i o jejich duši.Ta bohužel není zas až tolik hned vidět. Nakonec, párkrát v životě jsem zaznamenal, že ženy s nejlíbeznějším úsměvem, dokázaly strašné věci, když je nějaký muž namíchl. Z čehož plyne: „Zkoumej duši ženy souběžně s tělem a nesnaž se ji namíchnout.” Neb ti pak klidně slíbí, že tě zabije. A myslí svůj slib vážně. Pokud zjistí, že ti jde jen o tělo.

A nejhorší jsou ty, co zjistí, že ti nejde zcela o nic. To je pak teprve malér, Ale to jsem už zabrousil od starostí o sebe, příliš daleko. I když, zažil jsem pár zhrzených žen a měl jsem co dělat, abych vyvázl se zdravou kůží. Občas, hlavně v internetové době, někdy žádná vzdálenost není dost velká. Jo jo.