Názor a přesvědčení. Oboje neměřitelné a tedy zcela nepřesné

Po přečtení všech těch komentářů, psané především těmi ekologickými fandy, bych se jich rád zeptal, jak vypadá ta jejich vlastní ekologická norma? Jak oni se ekologicky chovají?

Po přečtení všech těch komentářů, psané především těmi ekologickými fandy, bych se jich rád zeptal, jak vypadá ta jejich vlastní ekologická norma? Jak oni se ekologicky chovají? Kolik si berou tašek v supermarketu, jak třídí odpad, kolik mají doma aut a podobně. Já docela chápu starost některých lidí co mají plnou hubu ekologie o tvář planety a dědictví, které předáme svým dětem a vnukům. Chápu je, ale i tak se ptám. Co vy zlata, jak vy se chováte sami? A pokud bych nedostal uspokojivou odpověd mohl bych argumentovat jejich způsobem.

Nikdy v životě jsem neměl auto. Na dovolené cestuji pěšky, spím venku, spotřebovávám minimálně energii. Žiji úsporně, odpadky na dovolené sebou nesu třeba několik kilometrů, než je hodím někde do popelnice. Znám pár ekologů, co se jako ekologové tváří. Ekologové z „chudých” čtyřčlenných rodin, kde mají tři auta. Ti lidé dokonce z vážnou tváří mluví o ekologii. Oni nebudou cestovat sockou. Všem těm „ekologům,” co z vážnou tváří propagují jízdu na kole, protože kola neprodukují škodlivé zplodiny bych se jich klidně mohl zeptat. Ano 5 000 000 kol, 10 000 000 kol. Kolik bude stát jejich výroba, kolik se spálí nafty při dovozu surovin, komponentů, spálí energie při výrobě plastů na ty kola, spotřebuje všech možného? Vážně tomu říkáte ekologie? Co mi vykládáte o šetrnosti k životnímu prostředí? Máte to do práce hodinu pěšky. To je zhruba 4 – 6 km. Nic tragického. Jste ekologičtí, chodíte pěšky, jdete příkladem? Projděte se ráno, projděte se večer, ušetříte i za socku, může jich jezdit méně. Spotřebuje se méně elektřiny, nemusí se stavět žádná další zařízení. Cestou potkáte zajímavý lidi, uvidíte zajímavý věci, zlepší se vám nálada i fyzický fond. V rytmu kroku se bezva myslí na různé věci.

Z ekologických důvodů vám navrhuji. Myjte se jednou denně, nikoliv třikrát za den. Za prvé příliš časté mytí nijak nezlepší váš zdravotní stav, naopak, zhorší, protože vás zbaví přirozené imunity. Navíc zvyšující se spotřeba vody jež musí být upravována zvyšuje energetickou spotřebu. Přestaňte spotřebovávat prací prášky praním oblečení, které vezmete ráno a večer hodíte jako špínu do koše aniž by bylo umazané. Bojíte se vlastního přirozeného pachu, kupujete parfémy, které mají překrýt váš pach. Nekupujte je. Butiky prodávající parfémy a jiné podobnně zbytečné nadstandardní k životu nepotřebné zboží v tom množství mají velkou spotřeba energie v konečném součtu.

Neholte se, nebarvěte vlasy. Nespotřebovávejte chcemické produkty tohoto rázu. Stejně jako mýdlo ničí a zatěžují životní prostředí. Mějte jedny boty, co vám vydrží alespoň dva tři roky. Nepodléhejte módě. Jedny slušné šaty na zimu, jedno oblečení na léto. Textilky mají obrovskou spotřebu. Díky tomu ušetříte peníze, nebudete muset tolik pracovat. Můžete sedět pod hruškou u ekologického ohně, který hoří díky nasbíranému dřevu po okolí. Minimální zplodiny. Mezitím si můžete zazpívat, protože zpěv přelaďuje a zlepšuje náladu. Nepotřebujete rádio, televizi ani pc. Pijte čistou vodu z vodovodu, nekupujte balené nápoje v plastech. Viděl jsem mnoho ekologů pít vodu v lahvích v plastu. To není ekologické. Takže, až tohle všechno budete dělat, budu vám věřit, že to se mnou myslíte dobře. Nejen se mnou ale i z planetou Země. To všechno co jsem napsal, je prostě fakticky nevyvratitelné. Protože jestliže všechno děláte, používáte ony prostředky, jež jsem popsal a mnohé další nepopsal, nejste ekology, tělem i duší.

Neboť: „Nikdy jsem nevyvezl ani jednu pneumatiku někam do strže. Ani jsem tam nevyhodil jsem žádný domácí spotřebič. Chovám se tak abych opravdu se nemusel sám za sebe stydět před svými dětmi, nebo vnuky.” Neberu si víc jak jednu igelitovou tašku za měsíc. Nebalím zbytečně v rámci „hygieny” chleba a pečivo do igelitových sáčků. Preferuji papírové. Kam mohu, dojdu si pěšky. Jsem tedy ekologem? Ekologem tělem i duší? Z vašeho hlediska asi jo, jenže já nemám rád kecy, ale mám rád skutky.

Mohl bych se ptát po smyslu člověka na této zemi. Mohl bych psát vzletná slova, dokazovat to či ono. Dokazovat bez hlubší znalosti souvislostí a mohl bych klidně vždy argumentovat jakýmikoliv pravdami a na základě těch pravd z kohokoliv udělat blbce, který si nevidí ani na špičku nosu. Stačí jen umět argumentovat, tak jak jsem uvedl v předchozích odstavcích. To by mi poskytlo morální převahu a kohokoliv kdo má víc než jedny trenky morálně zdeptat jako ničitele planety jménem Země. Nedělám to, prostě v rámci svých možností žiji „ekologicky” víc než většina ekologů a mnohem dříve a déle, než oni vůbec se naučili slovo „Ekologie,” vyslovovat a chápat. Žiji tak, prosazuji úsporné prostředky tím, že si je používám.

Ideologické kydy mě neberou. přiznám se, že žít jako pravěký zemědělec se mi taky nechce. Stejně jako se mi nechce nepoužívat zdravotnictví, které je drahé ale v okamžiku kdy jde o můj život se neptám ani na cenu léku ani na jeho energetickou náročnost, ale především na jeho účinnost. Taková je realita. Zrovna tak používám počítač i s jeho energetickou náročností, protože mě zbavuje nutnosti mnohých úkonů, kterými jsme ztrácel čas. Třeba chozením do banky. Takhle se podobně chovají i ti nejkovanější ekologové. Kdysi ti kovaní soudruzi, měli plnou hubu sociální spravedlnosti, tedy oni ji mají dnes, viz Paroubek nebo jeho nohsledi Křeček a Rath případně komunističtí potentáti, ale nikdo z nich jako dělník nežil, ani se o to nesnažil.

Bylo by zajímavé vykonat návštěvu u soudruha Bursíka, nebo Patočky, případně Katky rvačky a podívat se na jejich ekologické zařízení domu případně bytu. Jestli opravdu žijí jako ekologové.Jestli používají recyklovatelné materiály, mají všude úsporné žárovky, málo energeticky náročné spotřebiče, solární panely na střeše atd.

Nepochybně solární panely, větrné elektrárny mohou v mnohém ulehčit. Ulehčit, nikoliv vyřešit. Planetu budeme ničit dál. Ani kdybychom se chtěli vrátit na stromy se nám nepodaří zastavit devastaci.

Zašli jsme příliš daleko. A je nás příliš málo těch, kteří se skutečně projdou pěšky do práce, kteří se dobrovolně, alespoň v něčem omezí. Žádná norma, žádná vyhláška v tomto směru nic neřeší. To je realita. Možná, že technologie, které se podaří vyvinout zbrzdí devastaci, ale na to nemusím být ekologickým aktivistou ani nemusím volit zelený abych tohle věděl. A stačí mi umět počítat abych věděl, že některé alternativní technologie, kterými se zelení zaklínají by přímo přímo přírodu zničily, kdyby měly nahradit jádro a další zdroje energie. V tuhle chvíli. Takže můžeme doufat, že postupně, ale asi velmi postupně mohou doplnit nabídku.

Ti ekologové, co tak strašně tlačí, prostě prokazují jen medvědí službu ekologii, Ekologičtí aktivisté pouze vyvolávají odpor. Stejně jako apoštolové abstinence, co pořád káží o škodlivosti alkoholu a drog. Jediný výsledek je ten, že je lidé přestávají poslouchat a při každé příležitosti jim dají najevo, že jsou otravní nudní a zatěžující hloupými kecy. To je totiž problém jakékoliv ideologie. Vypracuje jednoduché pravdy, najde pár jedinců ochotných jim bez výhrad věřit a militantně je šířit. Dosáhnou některých úspěchů, tedy z počátku, ale nakonec se vždy najdou lidé, kteří jen tak poukáží a spočítají kolik je za co a jaký je efekt a tím většinou skončí. Jednoduše tu propagandu neumějí. Jinak by měli zcela jiné volební výsledky. Samotná pravda se musí umět dávkovat a podávat přijatelným způsobem.

Takže, když slyším, že rozvoj cyklistiky je důležitý pro ekologii, musím se zeptat, kolik bude stát její rozvoj, kolik budou stát cyklistické stezky, po jakých jsem šel třeba v Německu, Rakousku a Itálii. Nic ve zlém cyklisté. Ale moc ekologické mi to nepřišlo. Stavba stezek, které jsou využity jen někde a někdy. Kolik stojí údržba, kolik stojí samotná stavba, jaká je energetická náročnost staveb těchto stezek? Kolik bude stát recyklace kol, jež jsou konstruovány aby vydržely jen velmi omezený čas a potom musejí být nahrazeny jinými, mnohem ekologičtějšími materiály, které jsou momentálně drahé. Jakou budou mít energetickou náročnost, všechny ty programy, až se začnou zavádět do praktického využití.

Výroba a použití všech těch nových materiálu něco stojí.Kolik budeme potřebovat energie a financí, abychom se dostali tam kde chtějí být teď hned ti ekologové? Tedy zisk z toho, když to všechno zrealizujeme? Jsou tyhle plány opravdu propočítané, nebo jsou na základě přání a domněnek? Jen se ptám, nic víc. Musím říct, že ideologické odpovědi na bázi naděje, nikoliv propočtů, mě skutečně neuspokojí. Jen konkrétní odpovědi. Jaký bude přínos? Kdo z toho bude mít zisk? Opravdu všichni, nebo jen zase někteří? Máte-li zájem, tužte se a uspokojte mou touhu po exaktních odpovědích. Ideologii mi necpěte, číst umím a všechno co jste přednesli, jsem četl jinde a dříve. Fakta, nikoliv přesvědčení. Víra a přesvědčení jsou nutná v některých případech, ale jak jde o peníze a energii, pak jen jasná čísla. Jak jsem nedávno četl.

Všechno co se nedá změřit, je jen názor a přesvědčení.