Kryštof Kolumbus a Chuck Berry

Budu se muset vydat do prérie reklamovat čtečku. Chodila, chodila, leč už nechodí. Jak uspěji, dám vědět. Pokud uspěji. Prý je reklamace loterie.

Jsem otrlý, už jsem něco reklamoval, většinou to bylo bez potíží, takže se uvidí. Ale mám naštěstí ještě jednu, mohu si tedy své oblíbené knihy přesunout PC, do čtečky a číst si a číst si. Ale zřejmě už si nepořídím stejný typ čtečky, neboť tuhle jsem měnil hned první den, kdy jsem si ji koupil, takže potřetí ji šanci nedám. Občas se člověk splete a nic není dokonalé. I když pochybuji, že mi budou chtít vrátit peníze. Zřejmě mne čeká velká bitva.

Abych se lépe připravil, poslouchám jako doping „Americká tragedie,” od Rock&rollBand Marcela Woodmana.Baví mne ty přetextované staré rokenrolové fláky. Většinou jsou vtipné a mají ten správný rokenrolový náboj.

Indii hledal Kolumbus 
a skončil někde v Jú Es Ej 
když mu to řekli, byl to hnus 
Kryštof byl vzteky šílenej.

Stejně to musela být pecka, tři měsíce přes Atlantik a místo v Indii skončit někde v Karibiku a do smrti nepochopit, že přistál zcela někde jinde. A do Indie se pořád muselo podle Mysu dobré naděje, tedy podle Afriky a pak Indickým oceánem. Nakonec tu Novou Zem pojmenovali podle zcela někoho jiného. Takže ta píseň relativně odpovídá tomu, že mohl cítit hnus, když přistál skoro v Jú Es Ej, no skoro kousek od Floridy.

A jestli potkal Chucka Berryho se fakt neví. I když, co by ne, ve fantazii je možné všechno a Chuck by možná mohl zahrát „Maybellene,” Ale takhle ji zahrál aspoň nám. Pochopitelně jednoduchá skladbička, ale to je na rokenrolu to krásné, žádné složitosti, rytmus a už to jede.

Je to stejně krásná kombinace černošského rhythm­-and-blues a bílé country-music. Tam se prostě sešla USA a bylo vymalováno. Dodnes je ta kombinace základem té muziky, které se říká rock a hraje se v nejrůznějších kombinacích. A začalo to pár černých a bílých hochů, jako byli Litte Richard, Fats Domino, Chuck Berry, Bill Haley, Elvis Presley a další. Nemělo to chybu a opravdu ta muzika je pro dost lidí, včetně mě, výrazem svobody.

Svoboda, to je asi nejvíc, co člověk může mít. Když je málo peněz, dá se s tím žít, ale když není svoboda, aspoň já se dusím. A vůbec se mi nelíbí, když pitomci hlásají, že na co člověku svoboda, hlavně když je pořádek. Jo už Mojžíš věděl, když vyváděl Židy z Egypta, že jim musí vytlouct z hlavy ty plné hrnce egyptské, aby mohli dojít svobodně, pochopitelně s útrapami,do Země zaslíbené.

Svobodně myslet, svobodně žít. Tohle když si necháme vzít, budeme zas kňučet, jak staré kurvy, co lkají nad ztraceným mládím a ti, co nám tu svobodu, když je necháme, vezmou, budou s se nám jen smát. Tehdy i v USA se ten rokenrol nijak lehko neprosazoval, ale nakonec se prosadil.

Prosadil se, s ním alespoň podle zákona, padla rasová segregace a tím se prosadila rovnost. Ne ta socialistická, kdy jsou si všichni rovni v chudobě, ale rovnost v šancích. A jestli je někteří nevyužili, jejich problém. Ale to už je jiná písnička. Jo jo.

…I took my loved one over ‚cross the tracks 
So she can hear my man awail a sax 
I must admit they have a rockin‘ band 
Man, they were blowin‘ like a hurrican‘