Každý za sebe

Občas v životě vypadá vše ztracené. Občas. Nic se nedaří, nic nejde, všechno se zdá marnost. Něco podobného jsem cítil v pátek, když jsem sledoval fotbal.

Občas v životě vypadá vše ztracené. Občas. Nic se nedaří, nic nejde, všechno se zdá marnost. Něco podobného jsem cítil v pátek, když jsem sledoval fotbal.

Dostali jsme druhý gól a bylo mi jasné, že je vymalováno. Abych nakonec zjistil, že není vymalováno, že naděje pořád žije. Ano, fotbal je jen hra. Hry patří do života. Hrajeme občas špatně, nic se nevede a přesto se nakonec podaří uhrát solidní výsledek. Pokud vše člověk nevzdá a nerezignuje.

Tohle občas říkám svým klientům. „Jste v debaklu, zdá se, že debakl nebude mít konec, ale pokud vydržíte, zjistíte, že konec má. Přestane to s vámi jít s kopce.” Většinou nevěří, jsou zahlceni svými problémy, nezdary, které si pilně pěstovali dlouhá léta. Opouštějí je ženy (někdy), které čekaly dlouhá léta na změnu, aby nakonec zjistily, že už čekat nechtějí, jsou unavené, chtějí si něco užít, najdou si někoho jiného.

Najdou si někoho jiného, s železnou pravidelností podobného, povahově a i problémy. Také podlehly ty ženy té skepsi, která jim nedovolí už věřit v lepší časy, nebo už nechtějí toho chlapa, co jim sliboval tisíckrát změnu, která podle nich přišla pozdě a ony si už jen chtějí užít, co zameškaly. Nakonec většinou si neužijí nic, protože v tom debaklu jsou také.

Musí se měnit, musí hledat cestu k vlastní rovnováze. Dokud se ale nezačnou chovat jako ti muži, které opustily, nikdy nedojdou pokoje a klidu. A nelze ten čas zkrátit, nelze nic přeskočit. Ani na jedné straně.

I ti naši hráči nemohou nic přeskočit, evidentně zaostávají za světem. Ale jak je vidět, při troše dobré vůle, odvaze, plus vytrvalosti, lze se dostat někam, kde aspoň trochu slunce svítí. A neslyší jen nadávky a odsouzení.

Tak těm i těm, přeji, aby debakl dokázali proměnit aspoň v remízu. V pocit uspokojení, že nemusím stát na vrcholu, ale patřím mezi slušné hráče, stejně jako slušné lidí, co vědí, že štěstí se neděje, ale musí se udělat, jak říká V. E. Frankl a jen vytrvalost vede k cíli. Jo jo.

5 komentářů

 • Anonymní napsal:

  Včera jsem si přečetla co
  Včera jsem si přečetla co jste psal, sice se mě to týká jinak, ale nevzdát se a nerezignovat, to potřebujeme každý slyšet.. Takže díky. :o)

 • Anonymní napsal:

  Státní nebo komunální
  Státní nebo komunální instituce živí docela dost parazitů.

 • Jihan napsal:

  Třeba se dáma zdokonaluje a
  Třeba se dáma zdokonaluje a rozšiřuje si obzory v rámci práce:-) Jinak platí, jaký si to uděláš, takový to máš. A někdy i trochu více srdce dáti do boje se vyplatí:-) Jihan:-)

 • Anonymní napsal:

  Kdo si v dnešní době může
  Kdo si v dnešní době může číst v práci knihu? Šťastná to žena!

 • Anonymní napsal:

  no vidíte pane Jílek, zrovna
  no vidíte pane Jílek, zrovna čtu v práci knihu Žít svůj vlastní život-úvod do existenciální analýzy-tam o tom přesně píšou, můj abstinující manžel se stará o děti, tak kouknu na váš blog, abych opět jako jindy zjistila, že jsem šťastnou ženou, s pozdravem manželka inkognito.