Daně, Linux, svoboda

Peníze jsou prostředek, o kterém se dá mluvit v různých rovinách. Jako o něčem co slouží, nebo o něčem čemu se slouží, případně co nás dělá mocným a nebo bezmocným.

Peníze jsou prostředek, o kterém se dá mluvit v různých rovinách. Jako o něčem co slouží, nebo o něčem čemu se slouží, případně co nás dělá mocným a nebo bezmocným. Pokud nám v dnešním světě přebývají či chybí. Možná amazonští Indiáni a někteří z Eskymáků, se jimi nezabývají. Ale i oni jsou jejich existencí ovlivněni.

Daně jsou něčím, co v civilizovaném světě každého zajímá. Kolik budu platit, kdy a jak se budou taxy měnit nebo neměnit? Mě samozřejmě zajímá kolik budu platit, kolik přímo, kolik nepřímo. Zatím mám přehled, co asi platím berňáku, pak vím, že jsou ještě daně z přidané hodnoty. V diskusi k blogu „Zcela subjektivní blog” padla otázka:

A vis proc by meli mit stejnou dan? Taky nevis, tak proc mluvis? Otázka směřovala ke mě, takže asi na ni odpovím takhle.

Mám pár kamarádů, kteří to někam v životě dotáhli. Jsou vzdělaní, mají v oboru přehled a mají svá postavení. Ani jeden z nich se nenarodil se zlatou lžičkou v ústech. Kdysi obyčejní kluci, dnes lidé, kteří mají svůj vliv a společenskou prestiž. Nedávno z nich jeden mi vyprávěl, že odmítl nabídku do jednoho lázeňského města, kde mu nabízeli místo primáře interny za více jak sto tisíc měsíčně. On sám už je v letech, je starší než já, ale myslí mu to, jako lékař je skvělý. Představím li si, že tento člověk by měl jen proto, že je inteligentní, ve formě, platit o kolik procent vyšší daň,než já, nebo jiní, ne tak nadaní jako on, tak by to byla nadměrná daň, trest za inteligenci, šarm a umění léčit. Jak říká krásná a chytrá přítelkyně Rita.

Ti další jsou na tom podobně. Jsou sice mladší než já, ale vydělávají spoustu peněz, zřejmě je nemusí počítat. Jenže jsou schopní a peníze neukradli. Tak se ptám z jakého důvodu by měli platit větší daně než třeba já?

Dovolím si zkopírovat další komentář toho samého komentujícího.

Reknu ti tajemstvi: nikdo sveho uspechu nedosahne ve vzduchoprazdnu. Ale ani sveho neuspechu. Je k tomu potreba nejake prostredi. Je pravdepodobne, ze uspesnejsi jsi tim vic, cim vic ti dane prostredi vyhovuje (tj. vice konzumujes jeho vyhody). A za to bys mel take zaplatit. A spravedlive podle me by treba mohlo by to, aby pomer dan/vyhody byl pro kazdeho stejny (kazdy za vyhody, ktere konzumuje platil stejne). Splnuje to tvuj model s rovnou dani? Nevis. A pritom meles o tom, ze vyssim prijmovym skupinam chce CSSD neco osolit? Odvazne nebo spise hloupe?

Jak jsem rekl v prvnim komentari, lhal jsi, kdyz jsi tvrdil, ze ti chce CSSD zvednout dane.

Na to se dá říci jen jediné, prostě diskriminace úspěšných jen z toho důvodu, že bych díky většímu objemu peněz mohl více utratit, více spotřebovat. Takže nejen díky většímu utrácení, kdy platím větší DPH, což je logické, tak ještě být preventivně potrestán za to, že jsem úspěšný, vzdělaný, inteligentní, mám nápady. A mohl bych víc spotřebovat. Zvláštní postoj člověka z komunity, která jak sleduji její historii, vždy preferovala samostatnost, logické myšlení, odvahu k svobodnému experimentu. Linux nevznikl protože si ho někdo objednal. Linux vznikl protože Torvald Linus měl chut, pro sebe něco udělat. Pro sebe a dokázal zapojit druhé.

Nečekal až mu někdo něco dá, někdo ho podpoří. Stallman jakbysmet. Prostě lidé, kteří chtěli být na vlastních nohou, mít svoji svobodu, svůj úspěch a klidně se dobrovolně o své nápady i jejich plody podělili s ostatními. V tom spočívá ono kouzlo, které mě po celou dobu v téhle komunitě drželo.

Každý blog se kterým se dá diskutovat, bez ohledu na jeho literární kvalitu je přínos pro druhé. Někdo o něčem přemýšlí, nabídne do diskuse. Už jen tím, že lidé přemýšlí, vyvracejí, upřesňují se prostě učí. Nejsem znalec daní, ani daňové soustavy, jen se ptám, je opravdu nutné danit vyšší daní lidi jako je Linus, Stallman, moji kamarádi, moje dcery, hlavně ta starší, která odjela do Londýna, několik let tam učila aerobic, plavat děti, dělala prodavačku v obchodě s hadry, jen proto aby si mohla dovolit za své vysokou školu. Na mě nechtěla nic. Všechno jak bylo, jsem se dozvěděl po troškách až když školu dodělala a začala klidně další, protože mezitím si našla odpovídající zaměstnání. Opravdu mají tito lidé trpět za to jací jsou, jen proto, že ti druzí takoví nejsou a stačí jim nějaká škola, nějaké zaměstnání, nějaký solidnější příjem? Třeba 30 000 Kč.

Už jsem zažil jednu nivelizaci, kdy schopní a podle všech měřítek, vzdělaní úspěšní měli mnohdy méně, než ti, zelináři, kadeřnice, řezníci. Přemýšlím, jak se budou tvářit ti, co dnes tak hlásají vyšší daňové zatížení, které slouží nikoliv k solidaritě, ale jen k dalšímu přerozdělení mezi armádu státních úředníků, jak se jim bude líbit, až se dostanou na manažerský post za 150 000Kč například a budou jim srážet 38% daň z příjmu. Zřejmě budou psát děkovné dopisy ČSSD, že mohli přispět na zbytečné úředníky, kteří nejsou schopni ani zvládnout odeslat nemocenskou. To bude fakt bezva. Stačí počítat jaká jen daň 15% ze 150 000 a jaká je třeba 38%. Mnozí tu mají takoví vzdělání, že by si to snad spočítat měli umět. To že se někdo na takový post dostane, hrozí skoro každému, kdo něco opravdu umí. Tak plaťtě potom chlapci za svou naivitu.

Jeden problém, který hrozí sociologickým metodám podle „Kelleru” je problém, že oni nepočítaj i s něčím takovým obyčejným jako je lidská hrdost. Kolik je lidí, pravicových voličů, kteří volí pravici jen proto, že mají možnost pracovat samostatně, hledat cesty jak se uživit, nemít šéfa, jen zákazníky nebo klienty.iNejsou bohatí, netrápí je, že nepatří mezi horních deset tisíc. Stačí jim jejich malý rybník, kde jsou štikou. Ta pravice je jejich oporou v tomhle snažení. Bez ohledu na morální profily některých leadrů.

Socialisté vždy zdůrazňují zájmy obyčejných lidí. Podobně jako pan Keller. Za koho mluví a koho se opravdu ptají? Já jsem obyčejný člověk. Mě se nikdo neptal jestli chci aby se starali o mé štěstí. Kdyby se zeptali, ve svých letech bych jim řekl. „Pánové, nechci. Vynechte mě.” Znám dost podobných sobě, kteří jsou hrdí, že sice nejsou na kilometry bohatí, jen na centimetry, jak pan Keller říká ve svých přednáškách, ale celý život se o sebe ve všech životních potížích dokázali postarat. Uživatel Linuxu, BSD, Solarisu se touto schopností vyznačuje. Alespoň pokud tak sleduji. Třeba jen v tom, že se mu skutečně nestará o system nikdo jiný, než on sám. stejně jako je schopen se starat o svůj systém, tak je schopen se starat o své potřeby.

Tak a poslední věc. Jedna z mých terapeutických zkušeností a poznání, které nemám sám jako terapeut, je poznání, že většina, naprostá většina lidí je schopna rozhodnout o svém životě zcela sama, bez jakýchkoliv starostlivců a pečovatelu o jejich dobro. Lidem mnohdy brání jen tradice, výchova, a z toho pramenící nízké sebevědomí o svých vlastních schopnostech v uplatnění toho, co je pro ně nejlepší a nejdůležitější. Nikoliv jejich skutečné schopnosti. Každý feťák, který byl na ulici a kterých znám tisíce, za roky co dělám práci terapeuta závislých, si ten feťák dokáže obstarat všechno potřebné k přežití. Každý!

A jestliže to dokáží bezdomovci, kteří mají mnohem omezenější zdroje, dokáže to zcela běžný člověk s průměrnými zdroji. Bez úředníka a dozorce nad jeho štěstím. Linux vznikl jen tak, bez direktivy a bez toho, že někdo řídil celý proces. Samostatní svobodní lidé vytvořili postupně systém, který se vyrovná komečním a v ledasčem je předčí. Tvořili ho různě schopní lidé. Rozhodně se nejednalo o samé génie. Je použitelný i pro neznalé.

Takže slova, „ne každý je úspěšný” jsou slova, která ve skrytu vyjadřují pohrdání těmi druhými a jejich schopnostmi. Asi by bylo lepší, kdyby ti lidé řekli. Ne každý je úspěšný podle mých představ.

Ano jsou rozdílné schopnosti, ale lidé s rozdílnými schopnostmi mají rozdílné představy o štěstí. Manipulanti, kteří druhým říkají co je pel mel a co je správně, říkají zároveň těm, kterým se ten „pel mel” líbí, že nevědí co je dobrého. Co je dobrého, mi podle jejich představ musejí říct oni a pokud to nepřijmu, jsem hlupák. Tohle je častá levicová manipulace. Víme co je dobrého a k tomu dobrému vás přinutíme násilím pod rouškou zákona. Protože my víme lépe než vy, co potřebujete.
.

Kdokoliv na tohle přistoupí, dřív nebo později zapláče. Dnes jako před lety a v budoucnu. Z toho není úniku a výjimky. Bude chudý na duchu i svobodě. Bohužel.