Začátek je bezvýznamný

Povídal jsem si dnes s pacienty při asertivitě o konfliktu, vztazích, lásce a vlastní ceně. Hodně tam běželo, co je konflikt, co spor a jaký smysl má konflikt.

Povídal jsem si dnes s pacienty při asertivitě o konfliktu, vztazích, lásce a vlastní ceně. Hodně tam běželo, co je konflikt, co spor a jaký smysl má konflikt. Bylo to opravdu zajímavé a jako mnohokrát jsem si uvědomil, jakou cenu někdy pro mne tyhle diskuse mají, k čemu mě dokáží vyhecovat. Vzpomínal jsem přitom na některé své lásky,které mě opustily s tím, že nemám pro ně cenu, což jako pro člověka tohle zažít není nijak příjemné, ale nakonec se ukázalo, že ona „ má bezcennost” deklarovaná z jejich strany je vlastně určitý projev bezmoci, kdy nezvládly konflikt mezi námi a ukončily vztah a nakonec z toho ukončení vytěžily jen ono ukončení a nic víc. Leckteré později hledaly ke mě cestu. Jenže většinu jsem byl už jinde. Někdy ke své škodě. Možná by stálo zkusit jaké to je se vrátit. Bohužel momentálně není ke komu. Žádná z mých bývalých lásek se o mě neuchází. Třeba až v příštím životě.

Osamělost, ať už dlouhodobá,nebo krátkodobá, je většinou výsledkem všech sporů, jež někteří lidé s druhými lidmi vedou. Vyhrají většinou celkem bezvýznamný spor v němž nejde o nic zásadního a důsledkem vítězství je, že zůstanou sami a opuštění. Opuštění sami sebou. Ptali se mě pacienti, co v takovém případě dělám. Řekl jsem jim pravdu. Že, pokud mám nějaký zájem na pokračování, nesnažím se druhou stranu v takovém případě přesvědčit o tom že se mýlí, že cenu mám, Ale žě si prožiji ono utrpení, které každý rozchod přináší a nesnažím se druhou stranu přesvědčit, že trestá sama sebe. Několikrát jsem to totiž zkusil a nic dobrého takové chování nepřineslo. Jen hádky. „Nemáš mě ráda, nestojíš o mne, tedy je to tak, bolí to sice, ale žít se s tím dá.” Takhle uvažuji a takhle jednám.

Bylo jim divné, že se nesnažím přesvědčovat. Vysvětlil jsem jim, že jestli je něco blbě, pak přesvědčování druhých lidí o svých kvalitách. Hlavně bývalé partnerky. Ty se rozcházejí z toho důvodu, že mě mají plné zuby. Nijak nehodlají poslouchat moje ujišťování že je to jinak. Samozřejmě padaly otázky co dál? Co dělat, aby znova zjistila že mám cenu? Na tyhle otázky se mi velmi těžko hledá odpověď, protože podle mé zkušenosti, mě nikdy nezbylo nic jiného než se smířit se skřípěním zubů s tím, že, pro někoho nemám od určitého okamžiku cenu, a žádné mé další konání mi nezajistí v jejích očích cenu natolik, aby se chtěla třeba vrátit. Pro mnohé lidi je prestiž natolik důležitá, že nikdy nedají najevo, že se něco v jejich pohledu na nás změnilo, aby neutrpěl jejich sebeobraz. Mohu si myslet, že ona druhá strana nějakým způsobem demonstruje zájem o mou osobu, ale mnohokrát jsem se přesvědčil, že pokud onen zájem pojmenuji, dostane se mi pouze vysvětlení, že se mýlím. V tomhle směru musí vždy udělat první krok ten kdo skončil se mnou.

Lidé pokud nejsou v nouzi a neobrátí se třeba na terapeuta, od něhož mnohdy takové vysvětlení čekají, už třeba jen jako potvrzení svého správného chování, neradi prozrazují že jejich chování má například druhého vyprovokovat k akci, jež jim samým umožní zachovat si tvář, nebýt tím co takzvaně přileze. Sami v sobě teto motiv dlouho popírají. Provokace slouží v rámci vyvolání nějakého konfliktu, k setkání. Ovšem ne vždy. Proto provokace, jež přichází ze strany toho, co dal jako první najevo tomu druhému bezcennost. Je to celkem známá osvědčená taktika, ale má oproti jasné žádosti o setkání a nebo rozhovor nevýhodu, že může být druhou stranou špatně pochopena a vyložena a nedojde úspěchu. Navíc pakliže má druhá strana smutné zkušenosti, nepředpokládá že za eskalujícím konfliktem se může skrývat touha po usmíření.

Tahle debata ještě pokračovala s Michalem cestou na skupinu do Čelákovic. Ujasnil jsem si ještě, že spory se většinou vedou o bezvýznamné věci, jejichž důsledky nabudou až nehorázných poměrů. A přesto, že si lidé uvědomují nesmyslnost a bezvýznamnost sporů,přesto představa ztráty prestiže vede až do tragických rozměrů,kde na konci jde často až o život. Takže to je důvod, proč raději mlčím a počkám, než ta druhá strana dojde ke stejnému poznání. Zkušenost mi říká, že čím víc ji přesvědčuji, že celý spor je bezvýznamný, tím déle setrvává v pozici zákopové války. Nechce se mi zažívat trapný pocit omylu a někdy i výsměchu, jež slabší jedinci si neodpustí v domnění, že: Když ten druhý přileze, tak si ho teď vychutnám. Je to sice velmi zpozdilý pokus o zadostiučinění, ale děje se tak. Někdy pokusy o smíření a tím vlastně o prokázání dobrého skutku druhé straně dojdou „spravedlivého trestu.” Tohle opravdu nemusím. Nějak nemám potřebu masochistického trýznění, jež mi taková situace přináší. Navíc, když druhou strnu znám a vím, že je v rámci své nezralosti tohoto chování schopná. Rány snáším, dost unesu, ale nechodím si pro ně abych si užil. Nejsem masochista.

Byl to dost dobrý program dnes, ani jsem nekoukal na hodiny, jak mě samotného zaujal. Konečně tyhle programy koncipuji především tímhle způsobem. Pomáhá mi to pracovat s vlastní zkušeností, probíráme zkušenosti pacientů, kteří jak se ukáže, mají dost často spoustu vlastních a ušijeme řešení na jejich situaci. Dnes jsme právě díky oné diskusi, kdy jsme vlastně nic nenacvičovali, ale bavili se a při onom bavení hledali smysl konfliktu objevili mnohé. I já sám jsem si docela dost věcí promyslel a znovu potvrdil. Třeba právě to, že nechci být někomu terčem a zdrojem sebeuspokojení na můj účet. Že vlastně klidně si mohu dovolit nic nenabízet a jen počkat na to zda mi něco bude nabídnut. Pokud není nabídnuto, pak stále trvá ten stav „bezcennosti,” který se nakonec ukáže v jiném světle. Vždy se tak stane.

Zítra jdu do školy. Čeká mě práce s mládeží. Ještě příští týden a budu to mít za sebou. Jenže bude to celý týden v kuse. Docela obdivuji kantorky, že tohle snášejí celý život. No každý máme svoje. Zřejmě bych se nechtěl živit výukou školou povinné mládeže. Tak do čtvrté páté třídy to jsou ucházející, ale osmá devátá třída to je vždy zážitek. Ani nevím které třídy zítra máme. Jo jo bude to opět vzrůšo. Naštěstí Irena udělala atestaci, takže bude snad lépe. Už se nebude nervovat jestli udělá nebo neudělá.Má ji za sebou. Jsem rád za ni a i za sebe.Otevírají se další možnosti jak si poctivou prací vydělat peníze. I když podle mnohých je to poslední a nejméně jistý způsob jak zbohatnout, pro mne tak nějak nejpohodlnější. Nemusím přemýšlet co kde mám zatajit.