Není a nebude

Dostal jsem dnes vzkaz od jednoho čtenáře, který si ode mne koupil dvě knihy. 2 věci mě dnes příjemně překvapily.

Dostal jsem dnes vzkaz od jednoho čtenáře, který si ode mne koupil dvě knihy. 2 věci mě dnes příjemně překvapily. Jednak, jak rychle mi dorazily 2 knížky, které jsem si objednal přes váš web (za 1 den) a jednak, v jaké pěkné pevné vazbě obě jsou. Taková pevná vazba se už tak často nevidí, ale já to mám rád, mám pak pocit, že mám v ruce opravdovou knížku. Tak jen sděluji své pocity. Přeju pěkný den pane Jílku.

Jsem rád, že jsou stále lidé, kteří mají radost z dobře udělané knížky a zároveň ze služby, které se snažíme poskytovat. To množné číslo tam není náhodou. Spolupracuji s firmou Martina Vojvody, která se stará o distribuci. Je dobré mít spolupracovníky, kteří si dají záležet a mají zájem, aby zákazník byl spokojený.

Jinak mi oznámil můj zaměstnavatel, PL Bohnice, že mi snižuje plat, zatím jen o něco, další prý nás plošně čeká. Inu, státní instituce. Nakonec, počítal jsem s s tím a naštěstí můj příjem není závislý na blázinci. Jen mě tak paradoxně udivilo, že mě rovnou po dvaceti letech nevyhodili. Ale třeba se ještě dočkám. :-). Nakonec, plat snižují i sestrám. Zřejmě asi někdo přišel na to, že jsme příliš dobře placeni. Tahle vláda šetří, což ji chválím, jen mě mrzí, že si nesnižuje i sobě platy. Pak bych to bral jako mírnou solidaritu.

Ovšem, stále si myslím, že tenhle stát má příliš mnoho peněz k dispozici a že pokud by snížil daně, nechal by opravdu zdravotní a sociální pojištění na dobrovolnosti, bylo by to lepší, než než současný stav. Solidarita tohoto druhu je příliš drahá a příliš neefektivní. Tedy dá se efektivně rozkrást. To jo, v tom nemá chybu. Psychiatricky nemocní lidé jsou přesně ti, o které by se stát měl řádně postarat, ale platit opakovanou léčbu závislosti lidem, kteří si z léčby závislosti dělají hotel, mi přijde jako luxus na který není.

Tady vidím problém. Proto se nijak nezlobím, že mi blázinec nehodlá víc platit. Jednoduše na ten nárůst a tlak na lůžka není. Kdo chce se léčit ze závislosti opakovaně, tak jedině za své. Aby zbylo opravdu na ty potřebné. Jenže humanisté v takovém případě začnou řvát o právu na zdraví. Ale na platy není. I kdyby se uřvali a kvalitní lidé odejdou a zbudou ti, co se nikde jinde nechytnou. Takže nula od nuly pojde.

Chápu, že někdo má smysl života chlast a drogy, případně gambling, tento stav mu vyhovuje. Dík svému volebnímu právu volí lidi, kteří mu neomezeně často umožňují se dva až tři měsíce v relativním pohodlí rekreovat. Tady vidím problém, nikoliv v šetření vlády. Stejně tak podobně vidím problém v dalších podobných sociálních službách. I tam zákonitě platy mus jít dolu, protože jednoduše na tenhle rozsah služeb a dávek nevyděláme.

Nedá se nic dělat, chceme-li být velkorysí a poskytovat, co stát, tedy my, poskytuje, musíme se my, pracující ve státních institucích uskrovnit. Nebo je zprivatizovat. Žádný levicový snílek mě nepřesvědčí, že tolik peněz se prostě dá uhlídat, aby je nikdo nerozkradl.

První republika měla desetkrát menší rozpočet a korupce a zlodějna kvetla. Takže dnes, kdy těch peněz je vybráno víc a víc a stále nestačí, protože je vybíráme na zloděje a ještě si stěžujeme. Jasně, když dáme zlodějům peníze, že je ukradnou. Tolika penězům k ukradení, odolá málokdo. Jo jo.