Mističku naplní, ale jen čuchnout dají.

Přečetl jsem si rozhovor v lidovkách s ekonomickým expertem socanů s panem Mládkem. Nemám na mysli toho banjistu, ale Jana Mládka, co dělal náměstka ministrovi financí.

Přečetl jsem si rozhovor v lidovkách s ekonomickým expertem socanů s panem Mládkem. Nemám na mysli toho banjistu, ale Jana Mládka, co dělal náměstka ministrovi financí. I když co vím, tak oba jsou inženýži ekonomie. Ale Ivan Mládek se o své peníze starat umí. Tedy je aspoň vydělat.

Ať jsem četl jak jsem četl, nevyšlo mi z toho rozhovoru nic jiného, že teď se socani snaží nám mističku naplnit a až si k ní čuchneme tak nám ji seberou u držtičky jako to občas neznalí psí povahy dělají čoklíkum. Jenže vzít čoklíkovi mističku, znamená, že se pejsánek namíchne, zavrčí a případně zatne tesáky do ručičky.

Takže podle toho co soudruh Mládek povídal, tak budou šetřit. Ví asi proč to říká, ví že jim nic nezbývá, sice teď nám naslibují hory doly a protože slibem nezarmoutíš, pak zřejmě mističku nám od pusinky utrhnou, ani nás ji nenechají dojíst. Poslední dva odstavce toho rozhovoru, už byly takové volební, prý je potřeba přidat ve veřejných správách a mladým doktorům.

Jo jo, je, jenže to by jste soudruzi nesměli dělat dluhy v dobách prosperity, kdy jste neuměli ani vybrat daně, ani hospodařit s tím co máte, měli jste v dobách hospodářské prosperity nejvyšší nezaměstnanost, že i v současnosti v časech krize zatím taková není. Takže, když jste neuměli hospodařit, když bylo peněz dost, není předpoklad, že budete umět účelně vydávat peníze, kterých je v tuhle chvíli podstatně méně. Zatím nestojím o nucenou správu MMF.

Jedna věc je jistá, umět hospodařit s penězi není záležitost pravice, levice socanů či modrých ptáků, ale rozumu. Mohu si vzít úvěr na bydlení, což je rozumné, protože mám větší jistotu, když mi něco patří, že moje náklady na nájem se nebudou zvyšovat podle nálady pana domácího. Ať je jím kdokoliv. Město, obec nebo soukromník. Udělám tohle v případe, že je nějaký předpoklad, že mám na splátky. V momentě, kdy se situace změní a ona se může kdykoliv změnit, pak byt třeba prodám, splatím z prodeje dluh a mohu se bez dalšího břemena dluhů snažit najít jinou možnost. Pokud nenajdu, krásnou, bohatou paní, která se zakouká do mých modrých očí a nechá mě u sebe bezplatně. Jestli ne, pak budu muset najít bydlení, které odpovídá mé kapse. Stejně tak je to s jinými věcmi. To jen opakuji staré banální pravdy, které jsou platné, protože se neustále opakují. Jak prohlásila terapeutka Barbary Gordon v knize „Tančím tak rychle jak dokáži.”

Ale slibovat, že vám dáme a potichounku připravovat: „Dáme jen čuchnout a pak sebereme,„ je holá nemravnost. Osobně pokud mi někdo řekne, že není zatím víc než na rohlíky a kabanos, smířím se s tím a zeptám se jak hodlá získat na víc. Mohu se zabývat tím kde je chyba, kde plýtvám a kde si mohu odřeknout, abych si něco mohl nechat. Vláda, která v dobách blahobytu nedělá reservy, má jediné právo. Její členové podají demisi a veřejně podepíší závazek, že už se nikdy nebudou ucházet o post ministra. Čehokoliv.

Politická strana, která shodí vládu a to je legitimní způsob, musí říci: „Vládě jsme nevyslovili důvěru, vláda musí odstoupit a přebíráme odpovědnost za stát my.”Všechno ostatní je podvod na voličích. Socani mají na krku oba hříchy. Smrtelné hříchy pro stát.

Nemám rád, když mě někdo podvádí a dělá ze mě blba. Snáším tohle chování u pacientů a klidně s nimi mluvím o jejích motivech, co je vede k takovému jednání, ale nejsem terapeut ministrů, případně politických stran a tak jim říkám. „Hoši a děvčata. Lžete, kradete, podvádíte. Tedy táhněte co nejdál. Ano až tam… pane ministře, až tam.” Osmiletá vláda socanů nadělala dluhy, jejichž úroky splácíme ještě dnes a i kdybychom žádné jiné nedělali, budeme je splácet ještě nějaký čas.

Chápu, že levicová strana bude mít levicovou rétoriku a levicový program, ale jak jsem už řekl. Nežít na dluh není ani pravicový ani levicový program, to je program osobní sebezáchovy. Jak jednotlivce, tak státu.Podvod není vyhrazen pravicovým nebo levicovým politikům ale podvodníkům, kterým nejde o stát, ale především o sebe. Ač za tu práci pro stát dostanou zaplacenou. Je to stejně chytré chování, jako když někdo krade ve firmě, kde pracuje, nakrade si a firma zkrachuje, on přijde o pověst, práci a možnost pokračovat jinde. V privátních firmách je tohle dost těžké. Chytrý majitel si jednoduše hlídá svoje. My máme jen ten stát a nějak si ty správce státu nehlídáme a jsme k nim náramně benevolentní

Jen magor svěří své peníze člověku, který je utratí za voloviny, na kterých život nestojí a nejen že je utratí, on ještě nadělá dluhy. Kdo udělá takovouhle věc víc než jednou, skutečně skoro ztrácí právo na svéprávnost. To je naivita hodna spoluzávislé manželky, která miluje svého muže hazardního hráče, který neprohraje jen ty peníze, které nemá, které mu nikdo nepůjčí a nikdo rozumný nesvěří.

Ona doufá, že přeci musí mít rozum, ale nechápe, že závislost rozumu zbavuje a peníze v dostatečném množství jsou spouštěčem a tedy je nutné, že aby zůstal slušným člověkem a milovaným, jinak bezvadným chlapem. Z toho důvodu mu ty peníze do pazoury nelze nacpat a říct mu: „Jdi a zaplať splátku na hypotéku.” Tohle pokud taková žena udělá, rozpláče se dvakrát. Jednou, že byla naivní a věřila mu a on ji zklamal, podruhé, že o ty peníze přišla a zadělala si na problémy, které jinak nemusela mít.

Stejně tak, jestli svěříme socanům peníze do správy. Ano, nemusejí je nutně rozkrást, ale v téhle sestavě, co do toho jdou, to na nic jiného nevypadá. Lidé, o kterých mluví pan Mládek a s nimiž socani počítají, hospodařili od desíti k pěti. Zbyly po nich jen dluhy, oni sami žádnou odpovědnost za stát necítí, to by už mu minimálně rok vládli, mandát k tomu po svržení vlády měli.

Neodpovědní jedinci, kteří by měli i v podpory v parlamentu, kdyby ji potřebovali a chtěli víc jak na rok nést odpovědnost za stát v českých časech a zřejmě s tou odpovědností ztrácet politické preference, zvolili obstrukci, která se jim samým dnes ale vůbec nelíbí. Titíž lidé dnes vykřikují, že se podívají na ty, co ty dluhy zavinili, co zavinili stav státu jaký je. Už aby začali. U sebe.

Demokraticky se dostali do krajských pozic a bude zajímavé, jak vyrovnaný účet předloží až nastane den účtování. V příštích krajských volbách. Zatím to na žádnou slávu nevypadá. Soudruh Rath je zářným příkladem papaláše, který sliboval prosperitu a kde nic tu nic. Doporučil bych mu aby si raději udělal další atestaci a dal se znovu na medicínu. Prý to byl docela šikovný doktor. Tam mu nikdo nebude vyčítat milenky a bude na něm chtít jen co je v jeho silách. Politický post ve smyslu správce státu, nebo části státu, není jeho nejsilnější parketa. Zatím co vím, tak ani jako „znalec” zdravotnictví se nijak zvlášť nepředvedl.