Hyperprotektivní matky, socani a jiné

Tak jsem byl dnes opět v televizi. V pořadu „Rodina a já.” Ze Smolíkem a paní Vojáčkovou-Rychlou a jejím synem. Bavili jsme se o dětech, co žijí doma, chtějí dělat dobré skutky a nemají na ně.

Tak jsem byl dnes opět v televizi. V pořadu „Rodina a já.” Ze Smolíkem a paní Vojáčkovou-Rychlou a jejím synem. Bavili jsme se o dětech, co žijí doma, chtějí dělat dobré skutky a nemají na ně. Paní Rychlá onu debatu moc neunášela. Stále nemohla pochopit, že děti, které chtějí rodiče „potrestat” svým odchodem, pokud nechtějí plnit své povinnosti k sobě samým, nakonec díky „svému trestu,” který udělí rodičů, dospějí. Musí si občas prožít krušnější chvíle, ale na krušné chvíle se jednoduše neumírá. Spíš se skrz ty krušné chvíle dospěje. Aspoň dosavadní lidská zkušenost tomu nasvědčuje. Ale v každé generaci jsou hyperprotektivní matky, co by své děti měly u sebe do šedesáti let. Šedesáti let těch dětí.

Taky jsem si všiml, že už začala volební kampaň. U Anděla jsem viděl socanské bilboardy, na kterých bylo velký písmem psáno. „Zabráníme zvyšování nájmu seniorům.” Se zřejmě socani nepoučili. Není to tak dlouho, co díky těnmto slibům sice vyhráli volby, ale takovým způsobem, že dnes nemají vliv na nic. A že by v Praze převálcovali pravici? Těžko. Sice někteří zatvrzelí socanští jedinci, si jen stěžují na bídu tohoto světa, ale těch je mi docela líto. Všude kam se podívají vidí svinstvo. Mají se sice jak žádná generace v této zemi nikdy předtím, ale pláčou a ukazují na svinstvo, které prý vyplavalo na povrch. Vůbec si nevšimnou toho, co tahle doba lidem dobrého přinesla. Z jejich hlediska nic. Docela je mi jich líto.

Honza Lutera, vždycky říkal v souvislosti s těmihle lidmi. „Prase vidí svět prasečíma očima.” Neměl na mysli, že by ti lidé byli prasata, pouze jen poukázal na způsob vidění světa. Chlap, který krade, vidí ostatní jako zloděje, jako možnou konkurenci. Lidé co se opíjejí do němoty ve svých oblíbených putykách a vidí stejně se opíjející v putyce, mají za to, že tímhle způsobem se zpíjí každý, pouze ne tak veřejně a schovává se. Považují ty co se nezpíjejí, za pokrytce, kteří nejsou lepší, než oni.

Lidé, kteří nechtějí vidět možnosti a chtějí jen nadávat díky lenosti najdou vždy a všude na všem chyby. Pochopitelně, nepořádku je všude dost o tom vůbec není sporu. Jenže opravdu vím, že pokud bych chtěl vidět jen to zlé, pak se dřív nebo později ze mne stane člověk, kterému není nic dobré, který zapškne a bude se užírat úspěchy druhých.

Potkal jsem za svého života dost lidí, kteří nebyli stejně jako já boháči, kteří měli běžný příjem, kteří nezáviděli druhým a měli radost z toho, že se jim i jejím sousedům známým vede. Pravda, také jsem potkal spoustu závistivých lidí, kteří radost z úspěchu ať vlastního, nebo cizího považovali za chlubení, za podvod a za nespravedlnost vůči sobě. To je ono vidění světa prasečíma očima.

Jinak jsem měl celkem úspěšný týden. Podařilo se mi domluvit s Českou televizí, že na připravovaném uvítání mé nové knihy, „Lidé a manipulace,” které bude v říjnu, Česká televize promítne další dosud v televizi neuvedený díl cyklu „Ze závislosti do nezávislosti.” Jeden z těch čtyř, které jsem ještě natočil a budou vysílány snad na podzim. Kdy, nevím. Kamarád mi slíbil dopravit bigbítovou kapelu, Rita se odhodlala vzít na sebe přípravu celého mejdanu. Abstinentského mejdanu. Tak když nic jiného, tak bude aspoň bigbít. Pár kamarádů a známých přislíbilo, že se dostaví, abych se tam sám nebál. Už jsem jednu takovou záležitost absolvoval, před dvěma lety a bylo to vydařené. S tou projekcí mi televize udělala radost. Konečně, jsem jejich autor.

Podařilo se mi založit další terapeutickou skupinu, takže jich mám teď celkem sedm. Rozrůstáme se. Lidí přibývá, všechno bych nestihl zvládnout individuálně a navíc považuji skupinovou terapii za velmi efektivní. Nemusím ani nabízet účast. Lidé se hlásí sami. Jako dnes. Ještě neskončil pořad v televizi a už mi volala paní, že by měla zájem o skupinu. Což je hezké. Hezké je, že mi i díky pořadům v televizi píší lidé z celé republiky. Píší bohužel většinou samé smutné věci. Píší matky, manželky, ale i muži. Většinou cháppu, že díky tomu, že jsou daleko, nemohou navštívit terapeuta, protže v jejich okolí nikdo není. Tak jim odepisuji aby hledali.

Myslím si že terapie spoluzávislých by se mohla rozjet i jinde. Konečně pokud by terapeut vybíral malý poplatek od účastníků, pak by to neměl být problém ani pro něj ani pro případné členy skupiny. Mě se podařilo, kdysi dávno do věci zainteresovat městský úřad, který tu skupinu financuje a i když příjem z ní není nijak závratný, přesto mi přináší ona práce uspokojení. Myslím, že stejně jako u závislých, kteří si účast ve skupině u mě platí, za relativně malý měsíční poplatek by stejný poplatek mohl být pro potřebné únosný i kdyby ji úřad neplatil a klidně bych ji provozoval dál.

To jsou právě ty možnosti, které dává doba. Být prospěšný, živit se tím jako zaměstnáním a vědět, že jsou to poctivě vydělané peníze, které stačí na slušné živobytí. Opustil jsem stálý příjem v blázinci, kde jsem si nechal jen poloviční úvazek, jež mě v žádném případě samotný neuživí a dělám co umím abych se uživil a nakonec to docela jde. Sedm skupin je sice týdně dost, v pátek má člověk pocit, že už není nikoho schopný slyšet. Také jsem z toho důvodu dnes jel domů, nikoliv k Ritě, abych strávil pár hodin v klidu a naprosté samotě.

Cestou domů jsem si koupil film s nepřemožitelným Seagalem, trochu jídla, na ráno, abych neumřel dopoledne hlady. Protože až zítra odpoledne vyrazím za Ritou. Přijde Radim na návštěvu s Helenou. Rita má co dělat aby se jí ten štrůdl povedl. Jsem Radimovi říkal. „Upeče štrůdl, sníš kus a budeš se tvářit, že ti chutná.” Tlemil se. Ale ví, stejně jako já, že štrůdl od Rity je vždy jedlý. Takže, s Radimem probere svět, události, ženský asi ne, to by neprošlo, zřejmě by se jak od Heleny, tak Rity ozvaly námitky. Tedy se budeme věnovat kultuře, IT a politice. Oba máme iPhone, s napětím očekáváme ios 4.1. Neb ios 4.0.1 a 4.0.2 není nic moc. Zatím mám pořád ios 3.1.3 Je podstatně stabilnější, neseká se na rozdíl od výše uvedených a tedy není důvod jej měnit. Uvidím, prý ios 4.1 má všechny potíže odstranit. Steve Jobs sliboval.