Čuměli ti bolševici

Letí to, letí. Už je tomu 48 let, co jsme skandovali. „To čumíte bolševici, kdo je první na Měsíci.” A 48 let, co 21.8.1969 to bude, co československá vláda poslala své tanky, policajty a vojáky proti vlastnímu lidu, když protestoval proti okupaci Československa.

Pro většinu lidí je ten čas  roku 1969 „pravěk.” Pro mne jako by tohle všechno bylo včera. Ale nebudu se tu dojímat nad uprchlým mládím.Čas nám měří všem stejně. Samozřejmě ten rok a půl, co se tehdy mohlo poměrně svobodně mluvit, těmi tanky skončil. měli jsme ještě možnost brzy ráno 20.7.1969 vidět ten přímý přenos z přistání na Měsíci. Jo, jsou věci, které si člověk, pokud nezdementní, pamatuje do konce života.

Tanky v ulicích a bylo nám jasné, že tohle je do konce života. Nezdálo se, že by ten komunismus s tou svojí mocí mohl skončit. Kupodivu skončil. O dvacet let později, ale skončil.  Tak doufám, že ač jsem se v totáči narodil, tak v totáči snad neumřu. Dá se říci, že je dost toho, co se mi dnes nelíbí, ale pořád je lepší doba, kdy je možnost žít po svém, než žít v době podle komunistů. Pořád ještě je čas zatrhnout všem těm levičákům tipec a nenechat je ovládnout naše životy.

Když už jsem se dal tento týden na filmy o anglické historii, tak jsem si stáhl politicky nekorektní film s Errolem Flynnem: „ The Advetures of Robin Hood.” Kupodivu jsem unesl, že v hlavní roli není černoch, krásná Olivia de Havilland nemá vedoucí funkci, jen sem se drze opájel tím příběhem, který byl jak jinak,  pohádkově zpracován, ale krásně zpracován. Inu, Hollywood umí a uměl vyprávět příběhy.

Errol Flynn hrál ve spoustě takových romantických filmů. „Captain Blood, The Sea Hawk.” A další. Romantika, krásná angličtina, pokud se svými omezenými znalostmi toho jazyka mohu posoudit. Všechny ty filmy, nejen ty s Errolem Flynnem sleduji v originálním znění. Nesnáším dabované filmy. Dabing z mého hlediska zničí kouzlo toho filmu. Naštěstí většinou jsou i k těmhle starším filmům, alespoň anglické titulky, když už nejsou české.

Vyčítají těm filmům, že historie dostává na frak. Ano dostává. Ale Robin Hood, stejně jako král Artuš, jsou a nejsou historické postavy, jsou legendami. Ale domnívám se, že legendy nemusí být nutně správně historicky podány, hlavně nesmí být politicky korektně vykresleny. O tohle mi jde.  Chci romantiku, umění, ale ne politickou korektnost. Pochopitelně, zastánci politické korektnosti mohou protestovat, ale naštěstí ty filmy jsou už mimo jejich dosah.

A doufám, že se dočkám toho, že ti „super korektní,” pochopí, že ukázat, že vše bylo trochu jinak, než oni si přáli, není ani xenofobie, ani rasismus, že byly časy, kdy nebyli ve vysokých vojenských funkcích ženy, nikomu to nevadilo, nejméně těm ženám a černoši neuměli číst a psát a lovili zvěř na afrických planinách a nebyli součástí královských rad, v evropských královstvích.  Případně vedoucími policisty a veliteli ve válce Sever proti Jihu. Maximálně byli loveni jako otroci Araby, kteří s nimi potom obchodovali.

Nakonec, byli i bílí otroci, jak ukazuje třeba film právě s tím Errolem Flynnem, „Captain Blood.” Což je historický fakt. A byla to kupodivu Royal Navy, která v devanáctém století ten obchod s otroky zatrhla všem. Anglická koruna udělala i z bílých otroky a Royal Navy ten obchod zatrhl. Život a historie přináší někdy paradoxy. Doba jedu tady je jasně ukázáno, že nejen černí, ale i bílí byli zotročováni, dokonce i tou britskou demokratickou vládou Jeho veličenstva.

Nakonec, otroctví v Saudské Arábii bylo oficiálně zrušeno v roce 1962. Ženy tam dodnes nesmějí řídit, musí chodit zahalené a jsou podřízeny mužům Jen tak mimochodem. takže jak je vidět, je toho ještě docela dost, pro sluníčkáře a politicky korektní, co by mohli pro své utlačované sestry a bratry ve světě udělat. Pokud by si troufli. Ale netroufnou. Raději se pokoušejí změnit historii, podobně jako komunisté a tvářit se, že vše bylo jinak.

Jo, on když se člověk začne zajímat, tak zjistí mnoho zajímavých věcí. Zjistí, že vždy se najde někdo, kdo má pocit, že je majitelem jedné a věčné pravdy, začne ji těm druhým vnucovat a většinou to končí, že ti vnucovači „věčných pravd” dostanou přes hubu. Zcela zákonitě. Protože většinu lidí přestane bavit poslouchat ty kecy, co jim valej ti neobolševici jako klíny do hlavy. Mě už tedy bavit přestaly.

Svobodu má člověk jen jednu a musí si ji hájit. Proti všem těm „spravedlivým,” co mají svou politicky korektní spravedlnost a těm druhým ji nacpou i kdyby je měli zabít. Naštěstí je pořád dost lidí, kteří tohle chápou. A nehodlají si nechat všechno líbit.  Jo jo.

 

A  trochu něčeho imperialistického 🙂