Dva dny dobrých zpráv

Měl jsem dva dny dobrých zpráv.

Měl jsem dva dny dobrých zpráv. Včera jsem byl pozván na schůzku s dramaturgyní vzdělávacích pořadů ČT, kde jsme probrali natočených sedm dílů, „Ze závislosti do nezávislosti.” Shodli jsme se na tom, ják já, tak Ivana, plus dáma, která celému projektu velí, že by bylo dobré bychom se pokusili ještě doplnit celou sérii ještě o několik dílů. Kolik, to se teprve dohodne. Ale potěšilo mě, že se skutečně o dokončeném hovoří mezi televizními odborníky jako o něčem, co si nikdo netroufl a co opravdu vyšlo. Bylo mi potvrzeno, že se skutečně hledá pro ten seriál večerní čas, aby nezapadl někde v odpoledním době.

Myslím, že by to bylo skutečně škoda. Celý štáb, který se opravdu dobře sešel, jak jsme se v debatě shodli všichni tři, dělal skutečně co mohl. Na výsledku je to vidět. Čeho si opravdu cením, když jedna známá která viděla několik dílů. Povedla se ti podle mě, úžasná věc. Na rozdíl od vše ho co jsem viděla o závislosti, se ti podařilo dostat ty věci z ulice do obýváku. Prostě si zcela přirozeným způsobem ukázal, že tohle jsou věci, které se mohou a také stávají v naprosto běžných relativně slušných rodinách. Neopomněl jsem tohle sdělit štábu. Bylo vidět, že jim ona poznámka udělala radost. promítám to lidem, kteří nejsou odborníci. Běžní lidé, co se závislostí nic nemají společného, a u všech to nechá docela hlubokou citovou stopu. Abstinující závislé a spoluzávislé to prý zase navede na dobrý směr. Uvidíme, jak bude tohle vnímat veřejnost. Ta rozhodne.

Nakonec schvalovačka posledních dvou dílů, proběhla téměř s nohama na stole a nebyly ze strany schvalujících, žádné námitky. Naopak padaly slova uznání k formátu, střihu i kameře. Shodli jsme se také s Ivanou, že budeme bojovat o to aby s námi dále ten samý štáb na dalších dílech spolupracoval. Už jsem se několika lidí ptal jestli by chtěli se mnou pokračovat ve spolupráci a všichni byli nadšení, že tohle téma a v téhle partě by se mohlo ještě prodloužit. Neměli jsme žádné umělecké ambice a nakonec to vypadá, že se umění docela povedlo. Za málo peněz, hodně muziky. To jsou slova těch, kteří mají přehled o televizní tvorbě rozhodně větší než já, a rozhodně kritičtější přístup k tomu co se v televizi dělá než mám já.

Navíc jsem se dozvěděl, že je naděje, velká naděje, že dostanu i možnost zrealizovat, zatím alespoň částečně, pořad o komunikaci, zvládání života atd. Konečně, co jsme s Ivanou a Alanem vymysleli, dali na papír má naději po zrealizované závislosti na úspěch. Moc bych si přál ten seriál o těhle věcech udělat. Námět a scénář jsme s Ivanou a Alanem předložili, uvidíme jestli na to budou peníze a chuť. Bylo by krásné, napsat knížku o zvládání manipulací a udělat podobný pořad v televizi.

Tak a dnešek byl další den dobrých zpráv. Byl jsem na kontrole na kardiologii. Strávil jsem tam sice tři hodiny, ovšem prošel jsem kompletním vyšetření, ergometrií, echem a a dalšími podobnými procedurami a byl jsem shledán „Schopen, bez vady.” Což mi udělalo radost. Chodit smím a mám, kafe také smím, ubrali mi léky, takže životospráva a jóga, plus menší desetikilometrové procházky, rozvážným krokem v osmikilometrové rychlosti mají svůj efekt.

Ovšem nesmím zapomenout ani na svého iMac, který mi dělá stále a systematicky radost, protože jsem k němu přikoupil „VMWARE„ a mohu díky tomu virtualituzačnímu programu, provozovat libovolný operační systém. PC jsem deslal do zálohy, odstavil jej pro strýčka Příhodu a momentálně na jednom iMac provozuji šest operačních systémů. Což je pro mne zdroj nevysychající zábavy. Než všechny vyladím, nakonfiguruji.Budou nové a další a bude se zase co učit. iMac neodmlouvá, nediskutuje. iMac pracuje. iMac je krásný a výkonný. Mnohé manželce by mohl být za vzor.

A až se mi podaří všechny ty unixová distra nakonfigurovat,( tedy mimo Woken, které mám též pod značkou Windows 7. Mám, ale nijak mě ty wokna neberou.) budou nová Linuxová distra, vyjde další OpenSolaris, nebo FreeBSD a bude pořád co dělat. Splnil se mi můj sen byl mít dva Solarisy na jednom počítači a to se stalo. Mám jak Solaris 10, tak OpenSolaris. Chtít dát na jeden harddisk pc, nešlo, zde jako virtuální mašina, zcela bez problému. Ovládání pro méně nadané v oblasti IT, tedy pro mne jako dělané.

Trochu jsem dnes vybočil z psaní knihy o manipulacích, což mě opravdu baví. To psaní. Baví mě natolik, že mi říkal včera Martin, jestli bych nezvolnil, že nestíhá. No jo Martin je v byznysu. Tam je fofr pořád. Ale myslím, že zítra budu pokračovat. Ještě dopíšu něco ke komplimentům, zapomněl jsem na skryté komplimenty, budu tak trochu filozofovat, ale jen málo. Ptala se mě tuhle kolegyně, kde mám nějaké poznámky? Sledovala mě, jak píšu kapitolu a udivovalo ji, že se na nic neodvolávám, nic nikde nehledám.

Vysvětlil jsem ji, že žádné nemám a jediné, na co se tak z paměti odvolávám je právě Belešuv „trénink asertivity„a také zmiňovaná kniha Manuela Smithse. Tu si asi objednám přes amazon.com protože jsem vlastně ji nikdy nečetl celou, jen výtažek, který kdysi Beleš přeložil. Pamět mi zatím, ještě slouží, kouknul jsme se doma, jestli cituji správně. Ujistil jsem se že ano. Ještě si tak uvědomuji, že mě hodně právě ve výuce asertivity ovlivnila jak fenomenologie, protože mám fenomenologický psychoterapeutický výcvik, tak i Perlsova kniha „Gestalt, terapie doslova.” Beleš rád citoval Perlsův citát, který je v té knize odlišně přeložený, ale já si jej pamatuji od Beleše v tomto znění.

Já jsem já a ty jsi ty.
Já dělám svou věc a ty děláš také svou věc.
Jestli se setkáme, bude to krásné.
Jestli ne, tak se nedá nic dělat!

Myslím, že Belešovo tvrzení, že v tomto výroku je tresť asertivity je hodně blízko pravdě.

Malá poznámka na konec dobrých zpráv. Ta dáma, která je odsud vyhazovaná za drby, tedy v žádném případě honorář nedostane. Vysvětlím. Rozhodně, i když bych jí ho, oné drbavé dámě, přál. Dámě, co má iluzi o mé inspiraci jejím notýskem. Jak ve svém blogu tvrdí a dožaduje se honoráře za spoluúčast. Skutečnost je taková že mě neinspirovala ona dáma k napsání té knihy. To jednoduše za ty roky uzrálo, jako uzrály knihy o závislosti a rozchodech. Ona dáma požaduje podíl na honoráři. Honorář, protože prý mě tím inspirovala. Tím jak trousí manipulativní omyly o asertivitě, které cituje ze svých červených sešitků.

Já se s ní o honorář nerozdělím. Její omyly necituji, ty pouze vyvracím a za vyvracení omylů se mýlícím honorář nevyplácí. Tak až jindy, až nabídne něco, co bude mít hlavu a patu. Zatím jak jsem si všiml v jejích blozích, které tu samozřejmě nebudu propagovat, abych náhodou národ nedostal do stresu z toho, co se také dá napsat a vydávat za vzdělávání. Nejkvalitnější věci, které má, bohužel opsala. Navíc je znám, ty erudované autory, které jen opsala a necitovala prameny, ze kterých čerpala.

Pokud by měla zájem, doporučím ji nějaké. Předpokládám, že anglicky nečte, to by se pochlubila, tak ji doporučím české autory, aby si početla. Ti autory, kteří sice učí asertivitu jinak než já, ale na stejné bázi. Tedy:

Tomáš Novák, Věra Capponi – Asertivně do života
Ján Praško, Hana Prašková – Asertivně proti stresu
Ludovít Beleš Trénink asertivity I II

To by ji pro začátek mohlo o asertivitě stačit. Až je dočte a poučí se o tom, co je asertivita, pak bych ji doporučil několik skvělých knih od Paula Watzlawicka, co sice nejsou o asertivitě, ale ukazují všechny fauly mezilidské komunikace, které ona skvěle a bezchybně ovládá. Ty knihy jsou ještě o něčem navíc:

Paul Watzlawick – Jak skutečná je skutečnost
Paul Watzlawick, Janet Beavin – Pragmatika lidské komunikace
Paul Watzlawick – Úvod do neštěstí
Paul Watzlawick – Všechno dobré je k čemu zlé

A abych nebyl až tak jednostranně zaměřený, tak nakonec skvělou knihu, jednu z nejlepších o lidské komunikaci:

Joseph A.DeVito – Základy mezilidské komunikace.

Až tohle všechno přečte a bude mít výcvik v asertivitě a nějaký psychoterapeutický výcvik, budu ji brát vážně jako partnerku do diskuse, zatím se chová jako drbna. Drbna, co roznáší drby o svých bližních. 🙂 S drbnami se nediskutuje, ty se maximálně ignorují.

PS: Beleše by mohla získat i ve slovenštině. Beleš je z Košic. Jinak pro zájemce o asertivitu a čelení manipulaci, pokračování v dalších kapitolách, zítra.